Само луѓето со „очи како сокол“ можат да ја пронајдат чудната Рубикова коцка помеѓу сите останати, за помалку од 30 секунди

Рубиковата коцка е класична умствена игра за сите возрасти, предизвикувајќи ги играчите да порамнат една боја на секоја страна. Популарната 3Д загатка е пресоздадена и покажува десетици коцки кои изгледаат идентично – но има еден трик.

 

 

 

Целта е да се забележи коцката што не се совпаѓа за помалку од 30 секунди – но само оние со „соколови“ очи можат да ја забележат.

Загатката е создадена од експерти за онлајн игри во MrQ , кои велат дека загатката „ќе ги остави дури и оние со најостар поглед, збунети“.

„На просечен човек му требаат 30 секунди за да ја открие чудната Рубикова коцка, а секој трет признава дека целосно се откажува од пронаоѓањето на шарената коцка“, сподели компанијата.

 

 

 

Рубиковата коцка беше измислена од унгарскиот учител по дизајн Ерно Рубик во 1974 година, прво наречена Магична коцка која подоцна беше преименувана во 1980 година од компанијата „Ideal Toy & Novelty“.

Коцката се појави на полиците ширум светот набргу потоа, продавајќи сто милиони во рок од две години – што ја прави најпопуларната загатка во историјата. Светскиот рекорд за решавање на загатката е 3,13 секунди. Макс Парк од Калифорнија го постави рекордот во 2023 година, соборувајќи ја претходната максимална брзина од 3,47 секунди.

Парк, на кој како дете му бил дијагностициран умерен до тежок аутизам, победи на над 400 настани против колегите „кубери“.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *