Само во Африка: Гладен крокодил фатил и изел огромен питон и приредил спектакл пред посетителите во националниот парк

Во националниот парк Кругер, Јужна Африка, гладен крокодил извалка питон пред посетителите и го изеде. Посетителката на паркот, Гејл Еразмус, изјави дека била сведок на напад на крокодил врз огромна змија во средината на септември. Таа, заедно со други луѓе, била на мостот и се восхитувала на природата кога видела предатор како скокнал од водата и фатил питон. Крокодилот во обид да ја растргне змијата ја фрлил во вода. Потоа допливал до брегот, каде продолжил да го мачи питонот. „На крајот, крокодилот отиде во големи длабочини, исчезна зад трските, а ние го изгубивме од вид. Тоа беше хипнотизирачки и навистина уникатен спектакл што нè остави целосно во страв“, вели Еразмус.

Во дивината, крокодилите се хранат со риби, птици, жаби и ракови. Сепак, предаторите можат да јадат и други животни доколку им се даде можност.

 

 

 

 

 

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *