Самохрана мајка фатила лотарија од 12 милиони долари, но за жал не добила ни цент: „Тоа што го направив ме тера да се изедам жива“

Џенет Валенти (77) им кажала на претставниците на лотаријата дека таа е вистинскиот сопственик на џекпотот на Њу Јорк Лото од 12 милиони долари, кој останал неподигнат повеќе од 30 години, и објаснила зошто.

 

Според Лотари Пост, Валенти рече дека добитниот тикет го имала на масичката до нејзиниот кауч, меѓу други ливчиња. Додека се подготвувала да го помине викендот кај нејзината пријателка со семејството и верувајќи дека ги проверила сите ливчиња, ги фрлила во канта.

Не била свесна за нејзината огромна грешка се додека не се вратила и еден пријател не ја известил за добитното лото ливче од 12 милиони долари, продадено на Стејтен Ајленд.

Валенти открила дека победила откако ги видела победничките броеви во весникот. Откако стигнала дома, таа побрзала да го земе ливчето, но не можела да го најде.

„Мојата сосетка, која никогаш во животот не го имаше направено тоа, го ставила моето ѓубре на улица за кога ќе дојдат ѓубреџиите“, изјави Валенти.

 

Со веќе собраните канти, сонот од 12 милиони долари беше завршен за Валенти. Таа побарала совет од адвокати, но била информирана дека единствениот начин да ја добие наградата е со физички доказ – ливчето.

Дури и снимките од надзорот од продавачот не би биле од корист.

 

На 17 јули 1992 година, џекпотот на Лото беше вратен во фондот на државната лотарија. Непобараната награда го држи рекордот како најголема во историјата на Њујорк.

Валенти во тоа време била самохрана мајка на нејзините две тинејџерски деца, Кевин и Џенифер. Нејзиниот сопруг, Бруно, починал во 1984 година.

„Тоа беше спасоносна благодат. Кој знае што ќе се случеше ако ги имав тие пари?“

И покрај нејзината загуба пред повеќе од 30 години, Валенти останува непоколеблива во нејзината желба да игра на лотарија.

„Најмногу што некогаш добивам е бесплатна игра или неколку долари“, рече таа. „Тоа е тоа“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *