Саудиска Арабија ќе му плаќа на Нејмар 500 илјади евра за секоја објава на „Инстаграм”, за промоција на неговиот нов дом, како дел од неговиот договор од НЕВЕРОЈАТНИ 150 милиони евра годишно

Наводно, бразилскиот фудбалер Нејмар ќе биде платен 500.000 евра за секоја објава на неговиот „Инстаграм” што ќе ја промовира Саудиска Арабија, како дел од неговиот мега-скап договор со новиот клуб „Ал-Хилал”.

 

 

Бразилецот, кој моментално игра за „Пари Сен Жермен” во Франција, се очекува да потпише двегодишен договор со саудискиот клуб и да стане последното големо фудбалско име кое се преселило во оваа земја од Персискиот залив.

Тој ги поминал медицинските прегледи во понеделникот, бидејќи е блиску до завршување на трансфер вреден 85 милиони евра.

Но, според францускиот медиум „FootMercato”, вклучена во таа неверојатна сума е и бонусот од 80.000 евра за секоја победа што ќе ја освои тимот од Ријад, како и 500.000 евра за секоја објава што ја објавува на социјалните мрежи, што ја промовира Саудиска Арабија.
Нејмар моментално може да се пофали со 62,5 милиони следбеници на платформата на социјалните мрежи „Х” и 212 милиони следбеници на „Инстаграм”.

 

 

Извонредниот договор вклучува и приватен авион со кој тој ќе патува низ целиот свет, како и раскошна куќа за него и бремената девојка Бруна Бјанкарди, која ќе биде придружувана од слугинки и помошен персонал.
Како што објави „Мејл Спорт“ во понеделникот, саудиските инсајдери велат дека презентацијата на стадионот пред публиката, ќе биде најверојатното откривање за Нејмар откако 31-годишниот играч ќе пристигне следната недела.

 

 

Но, иако трибините можеби се преполни – 60.000 дошле да го видат Карим Бензема и неговата Златна топка – голем дел од фокусот ќе биде ставен на милионите што ќе гледаат онлајн.
Разговорите ќе бидат во тек со Нејмар и неговите претставници за тоа што сака и што нема да биде обврзан да прави во текот на неговиот двегодишен договор. Слични разговори имаше и со Кристијано Роналдо пред неговото префрлање од „Манчестер Јунајтед”.
Договорот на Португалецот се подразбира дека содржи различни клаузули околу правата и маркетиншките обврски.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *