„Се породив сама за 40 секунди, без туркање- моето бебе едноставно се „излизга“ од мене“

Мајка откри дека се породила за само 40 секунди, откако се појавиле првите знаци на породување.

 

 

Сиана Гонзалес (24) од Филаделфија, Пенсилванија, првото дете го родила за три часа, но имала брзо породување кога го дочекала своето второ дете, машко бебе, на 8 август 2022 година.

 

 

„Почувствував како се спушта. Врескав: „Доаѓа!“, се сеќава таа. „Моето бебе излезе целосно доброволно. Не морав да го турнам надвор. Излезе сам“.
Лесното раѓање на Гонзалес се должи на медицинска реткост позната како Фергусон рефлекс, или рефлекс на исфрлање на фетусот.  Природниот феномен се јавува кога телото неволно исфрла бебе благодарение на зголемувањето на окситоцинот што доведува до силни контракции.

 

 

 

Искуството е поверојатно да се случи кога мајката се чувствува „безбедна и поддржана“, според „Healthline“. Почесто е и кај раѓањата дома, каде што има помали стапки на интервенции. Некои мајки кои го доживеале го споредиле со кивавица – штом ќе започне, не може да се запре.

 

 

Гонзалес била бремена во 38 недела со својот втор син кога почнала да има, како што мислела, контракции на Брекстон-Хикс, или лажни породилни болки. Кога се јавила во нејзиниот породилен центар, ѝ било кажано да бутка и открила дека всушност веќе родила.

Гонзалес родила во базен за породување кога одеднаш почувствувала дека бебето доаѓа. Таа се обидела да излезе од кадата за да се породи, но сфатила дека нема време.

„Бев вознемирена во моментот“, се сеќава таа. „Помислив: „Кој ќе го фати ова бебе? Беше многу природно и многу брзо“.

 

 

Нејзината бабица успеала да го грабне нејзиниот син кога тој ненадејно се излизгал во 10:35 часот утрото.

„Беше многу интуитивно на крајот. Беше неверојатно“, рече таа.

„Не знаев дека можам да го направам тоа или бебето може. Се си беше во свое време“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *