Седум историски фотографии и видеа кои можеби и ќе ве убедат дека патувањето низ времето постои! Или сепак не…

Сликата од 19 век, која изгледаше дека прикажува жена која користи „iPhone“ стотици години пред да биде измислен, ја разгоре имагинацијата на корисниците на социјалните мрежи кои рекоа дека таа можеби била патник низ времето.

Делото од 1860 година – „Очекуваниот“ на Фердинанд Георг Валдмилер – е само најновото во низата докази за навидум ситуации кога модерната технологија се појавува во историските фотографии и уметнички дела.

Луѓето се чини дека се во допир со сателити и лаптопи – или со „модерна“ облека како што се обемни очила за сонце, што не би изгледале ненаменски на модната ревија на „Yeezy“ и маици со отпечаток на лого кои не станале популарни до доцна 20-ти век.

Најџел Вотсон, автор на Прирачникот за истражување на НЛО, објасни дека овие „туристи од иднината“ нема да ја користат нашата сегашна технологија доколку се патници во реално време.

„Зошто патниците низ времето кои доаѓаат од иднината – кога е измислено патувањето низ времето – сè уште би користеле мобилни телефони? објасни тој.

„Зарем нема да има повеќе смисла ако користат нешто помалку видливо, а имаат технологија со која не сме запознаени?“

 

Очекуваниот

Корисниците на Интернет се нафрлија на оваа слика која по сѐ изгледа покажува жена која користи „iPhone“ – на слика која датира од 19 век.

„Очекуваниот“ е слика од 1860 година на австрискиот уметник Фердинанд Георг Валдмилерин. Моментално се наоѓа во музејот Ноје Пинакотек во Минхен, Германија.

Прикажува расеано младо девојче кое оди по патека во пресрет на младо момче кое чека да ја изненади со цвет на претстојниот свиок. Но, позата и навидум несвесноста за она што претстои прикажана од девојката изгледа морничаво познато – изгледа како да гледа надолу во нејзиниот телефон.

Џералд Вајнполтер, извршен директор на уметничката агенција „Austrian-paintings“ изјави: „Девојката од оваа слика на Валдмилер не си игра со својот нов iPhone X, туку оди во црква држејќи мала молитвена книга во рацете“.

Пензионираниот човек од Глазгов, Питер Расел, изјави за: „Големата промена е што во 1850 или 1860 година, секој гледач би го идентификувал предметот во кој девојката е впиена како химнал или молитвена книга“.

 

 

Хипстерот

Во 2011 година, на интернет се појави фотографија од 1941 година на која се гледа маж облечен во модерна облека.

Многумина го нарекуваа непознатиот маж, кој носи елегантни очила за сонце, со џемпер и неуредна фризура, како „хипстер што патува низ времето“.
Тој изгледа како личност која некој би ја видел денес како талка по улиците на Менхетен или Лос Анџелес и се истакнува меѓу толпата луѓе соодветно облечени до него. Сепак, облеката што ја носи овој модерен дечко ќе има смисла за овој пат.

Фотографијата доаѓа од Пионерскиот музеј Бралорн и го доловува повторното отворање на мостот Саут Форк во Голд Бриџ, Британска Колумбија. Очилата за сонце што ги носел мажот се наочари со обвивка кои првпат се појавиле на пазарите во САД во 1920-тите. Неговата маица го носи и логото на Монтреал Марунс, професионален хокеарски тим кој играл во Националната хокеарска лига од 1924 до 1938 година.

Иако неговата мода можеби била пред неговото време, овој човек е облечен во облека што ќе има смисла за 1941 година.

 

 

„Телефонот на склопување“ на Светското првенство во 1962 година

Бразил триумфираше над Чехословачка во финалето на Светското првенство во 1962 година, но токму уредот што го држи фотограф ја направи неславна сликата на капитенот Мауро Рамос како го крева трофејот.

Изгледа дека лицето во медиумскиот шкрум држи телефон на преклоп, кој се појави на пазарот дури во 1996 година и не беше популарен до средината на 2000-тите.
Имајќи предвид дека телефоните со преклопување сега се во голема мера надвор од мода, тоа сугерира дека патникот низ времето можеби дошол од 2007 година или отприлика, кога „Motorola Razor“ владеел со светот.

Фиксацијата со забележувањето на технологијата од 21-от век нагласува колку навистина се глупави приказните за „патникот низ времето“, изјави г-дин Вотсон. Многу е веројатно дека овој фотограф всушност држи кутија камера. Уред соодветен за времето кој може да се контролира со една рака.

Во овој случај, се чини дека има додаток фиксиран над него – најверојатно блиц.

 

 

Бог, Исус и сателит на Спутник

Уметничкото дело насловено „Прославување на Евхаристијата“ од Бонавентура Салимбени го привлече вниманието на ентузијастите на НЛО поради прикажувањето на она што изгледа како Бог и Исус да чепкаат во сателит сличен на Спутник.

Сферичниот објект за кој станува збор е претстава на Небесната сфера, која го симболизира универзумот.

Многу слики што содржат „НЛО“ беа истакнати во книгата „Како што раскажуваат античките хроники“ од Роберто Волтери. Но, експертите за уметност ги отфрлија тврдењата на Волтери.

Мартин Кемп, професор по историја на уметност на Универзитетот во Оксфорд, вели: „Многу уметници ја користат својата имагинација за да ги претстават небесните или светите сили“.

 

 

Старогрчка статуа користи лаптоп со USB

Старогрчка статуа – „на устоличена жена со придружник“ во музејот Џ. Пол Гети во Малибу – изгледа дека прикажува жена која користи лаптоп. Или барем така веруваа корисниците на интернет. Но, реалноста е малку попрозаична.

Џеф Хурвит, професор по историја на уметност и класици на Универзитетот во Орего, рече: „УСБ-портите“ се дупки за дупчење за прицврстување на бронзен предмет, или можеби посебно парче мермер.

„Лаптопот“ е всушност плитка кутија или послужавник со капак од кој жената треба да избере парче накит, како што обично се прикажува на гробни релјефи како овој.

 

 

Жена „користи мобилен“ на премиерата на Чарли Чаплин

Теоретичарите на заговор помислија дека една жена се чини дека користи мобилен телефон во ДВД додаток од филмот на Чарли Чаплин „Циркус“.

Жената беше фатена на филм на премиерата на филмот на Чаплин во кинескиот театар Грауман во Лос Анџелес. Циркусот беше снимен во 1928 година: клипот беше откриен од режисерот Џорџ Кларк и стана жешка тема на разговор ширум светот.

Но, тоа беше разоткриено – жената држи слушно помагало кое случајно е долгнавесто.

Во изјава за „LiveScience“, Филип Скроска, архивар во медицинската библиотека Бернард Бекер на Универзитетот Вашингтон во Сент Луис, рече: „Како што можете да забележите од овие, старомодните механички или резонирачки слушни помагала не беа нужно долги и заоблени. Кратките, компактни правоаголни форми не беа невообичаени“.

 

 

Николас Кејџ и неговиот двојник

Во 2011 година, продавач на „eBay“ се обиде да продаде антички портрет од времето на Граѓанската војна за повеќе од 1 милион долари. Надуената цена произлезе од тоа што човекот прикажан на фотографијата има неверојатна сличност со холивудската ѕвезда Николас Кејџ.

Непознатиот маж е фотографиран во 1870 година и се верува дека живеел во Бристол, Тенеси. Откако се појави, многумина почнаа да шпекулираат дека ѕвездата од „Ноќ во музејот“ е всушност патник низ времето или вампир.

Џек Морд, продавачот на „eBay“ кој ја наведе фотографијата за превисока цена, дури ја нарече „Николас Кејџ е вампир“.

Г-дин Кејџ се осврна на гласините во шоуто на Дејвид Летерман, една година подоцна велејќи: „Сега гледај, не пијам крв, а последниот пат кога се погледнав во огледало имав одраз. Значи, нема да одам со неговата теорија за вампири. Едноставно нема да го направам тоа“.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.