Седумте тајни за живеење до 100 години, според стогодишниците и експертите за долговечност

Генетиката, здравата исхрана или обичната среќа се меѓу факторите за кои се смета дека стојат зад животот за да го видите вашиот 100-ти роденден.

Овде, експертите за долговечност и стогодишник од Британија ги споделуваат тајните за долг и здрав живот.

Останете активни

Одржувањето кондиција и активност долго време е истакнато од експертите како начин за одржување на здрави мускули, зглобови и ум. Но, тоа може да биде и начин да го зголемите вашиот животен век.

„Доказите покажуваат дека да се биде физички поактивен може да го намали ризикот од депресија и деменција, срцеви заболувања, мозочен удар, Паркинсонова и некои видови на рак“, Каролин Абрахамс, добротворна директорка на Age UK.

Но, не се работи само за кревање тегови и трчање маратони. Едноставно движете се повеќе, одете по скалите или на шопинг.

Г-ѓа Абрахамс рече: „Едноставно е да се движиме повеќе секој ден, на кој било начин што функционира, во рамките на нашите сопствени можности. Се вели дека вежбањето на отворено има повеќе бенефиции, па може да се обидете да се придружите на групи за пешачење, да прошетате низ село или едноставно да пешачите до продавница наместо да возите, секаков вид активност е подобра од никаква активност.

„Никогаш не е доцна да се активирате, затоа обидете се да ја зголемите вашата дневна физичка активност“, вели Рут Гос, виша медицинска сестра за срце во Британската фондација за срце (BHF).

Не само што го подобрува крвниот притисок, туку и го намалува холестеролот, ја држи тежината под контрола и му дава поттик на вашето ментално здравје.

Живеење покрај море

Сите уживаат на плажата, но преселувањето на морето може да ве поттикне да го доживеете 100-тиот роденден, покажуваат податоците.

Крајбрежните области имаат најголем процент на стогодишници, според податоците со висок процент што живеат на јужниот брег. Но, експертите не се 100 отсто сигурни зошто.

Може да биде затоа што стогодишниците кои живеат покрај море се „веќе здрави и богати луѓе“ и избираат да се пензионираат во крајбрежните области.

Крајбрежните средини не само што се подобри за да им помогнат на луѓето да излезат надвор и да бидат поактивни, туку помагаат и да се намали стресот, велат експертите.

Поминувањето време надвор во природа, исто така, може да го подобри вашето расположение, да го намали стресот, да го подобри физичкото здравје и да ја подобри самодовербата, според добротворната организација за ментално здравје Mind.

Доволно спиење

Не е мистерија дека ако доволно спиете секоја вечер може да го подобрите вашето расположение следниот ден. Но, квалитетниот сон исто така може да додаде години во вашиот живот.

Спиењето е од суштинско значење за помагање на меморијата и обработката на информациите, како и за отстранување на отпадните производи од мозочните клетки, за регулирање на вашиот метаболизам и за одржување на имунолошкиот систем.

Возрасните треба да имаат од шест до осум часа навечер. Меѓутоа, како што старееме, може да биде тешко да спиеме доволно.

„Начинот на спиење се менува како што старееме и недостатокот на сон може директно да влијае на начинот на кој се чувствуваме. Ако имате потешкотии со спиењето, обидете се да ги намалите дневните дремки и да ја намалите количината на кофеин што го пиете. Обидете се да одвоите време да се опуштите секоја вечер, можеби со читање книга, слушање радио или туширање “, вели г-ѓа Абрахамс.

Учење нова вештина

 

Одржувањето на вашиот ум остар со учење нова вештина може да ја зголеми моќта на вашиот мозок во староста.

Без разлика дали се работи за учење да се свири на инструмент или нов јазик, вежбањето на вашиот мозок преку стимулирање на процесот на учење може да помогне во подобрувањето на целокупното здравје.

Се покажа дека знаењето се исплати во една студија од 2014 година, која покажа дека учењето два или повеќе јазици во зрелоста може да го забави когнитивниот пад поврзан со возраста.

„Да бидеме позитивни и отворени, спремни да пробуваме нови работи и да се занимаваме со она што се случува околу нас се покажа дека е важно за одржување на нашата благосостојба додека старееме“, вели г-ѓа Абрахамс.

Таа предлага да научите нешто ново или да се приклучите на нов клуб може да ви помогне да „задржите чувство за некоја цел“.

Дружете се со луѓе

Исто како да научите нова вештина, така и да останете социјални може да го задржите вашиот ум активен.

Докажано е дека постарите луѓе кои се дружат секојдневно, неделно или месечно имаат значително поголеми шанси за подолг живот од оние кои најмалку се дружеле или воопшто не се дружеле.

Долгорочната студија на истражувачите од болницата во Западна Кина на Универзитетот во Сечуан ги разгледа податоците за 28.563 Кинези кои беа прашани за нивните навики за дружење.

Експертите велат дека ова би можело да биде затоа што поминувањето време со пријателите и семејството може да ги намали стресот и анксиозноста. Исто така, ги поттикнува луѓето да излезат надвор и да бидат физички поактивни.

Г-ѓа Абрахамс рече: „Трошењето време со другите може да ви помогне да се чувствувате повеќе поврзани и помалку вознемирени. Поминувањето време со семејството или пријателите може да ве потсети на среќни спомени, додека запознавањето нови луѓе ви дава шанса да споделите различни искуства, мисли и идеи“.

 

Јадете добро и останете хидрирани

Јадењето здрава и урамнотежена исхрана е познат начин за намалување на ризикот од рак и циркулаторни заболувања.

Повеќе од 6 милиони смртни случаи на глобално ниво би можеле да се избегнат само со намалување на внесот на преработена храна, транс и заситени масти и додадена сол и шеќер, според д-р Ксињао Лиу, од Централниот јужен универзитет.

Д-р Лиу, кој беше автор на студијата на истражување објавено во European Heart Journal – Quality of Care and Clinical Outcomes, исто така изјави за Diabetes UK дека овие смртни случаи поврзани со срцеви заболувања исто така може да се намалат доколку луѓето го зголемат внесот на риба, овошје и зеленчук, јаткасти плодови и интегрални житарки.

Постојано медитеранската исхрана излегува на врвот, со студии кои ја поврзуваат со подолг животен век. Ова вклучува риба, како и многу овошје и зеленчук, интегрални житарки, јаткасти плодови, семки, грав и леќа со масти од незаситени извори.

Експертите велат дека она што го јадеме и пиеме станува уште поважно како што старееме.

Г-ѓа Абрахамс рече: „Добро е да се запамети дека нутритивните потреби на една личност може многу да се разликуваат од потребите на другите. Важно е да најдете рамнотежа што е пријатна, разновидна, податлива и одржлива за вас. Понекогаш може да откриеме дека го губиме апетитот како што старееме, ненамерното губење на тежината може да биде штетно, па затоа е важно да продолжиме да јадеме, нешто е подобро од ништо“.

Исто така важно е да пиеме доволно течности за да избегнеме дехидрација и да се погрижиме нашите тела да функционираат како што треба. Официјалните препораки се да се пијат 6-8 чаши течност дневно – тоа е околу 1,5 литри. Сите топли и ладни пијалоци се вбројуваат во хидратацијата.

Правете редовни прегледи

Одењето на очно, прегледувањето на слухот и прегледите на забите може да помогнат рано да се фатат болестите и инфекциите.

Како што старееме, нашиот вид и слух се менуваат што може да предизвика губење на рамнотежата и да влијае на квалитетот на животот.

Г-ѓа Абрахамс рече: „Видот се менува како што старееме. Редовно проверувајте ги очите и очилата, барем на секои две години за рано да се откријат какви било проблеми со видот. Проблемите со вашите уши може сериозно да влијаат на вашата рамнотежа, а ризикот од губење на слухот се зголемува со возраста. Разговарајте со вашиот општ лекар ако забележите дека промените во слухот влијаат на вашето секојдневие или социјален живот“.

Но, овие прегледи ќе ги означат и раните знаци на рак.

Без разлика дали имате целосен сет на заби или протези, сепак е важно да одите на редовни прегледи кај стоматолог.

„Вашиот стоматолог ќе помогне да се осигурате дека нема проблеми во развојот и ќе помогне да се спречат идни проблеми. На стоматолог, исто така, можете да се проверите за знаци на рак на устата и вратот“, вели г-ѓа Абрахамс.

Давање приоритет на здравјето на вашето срце на секоја возраст е еден од најдобрите начини да ги зголемите вашите шанси за долг и здрав живот. Познавањето на вашите бројки – крвниот притисок и холестеролот – исто така може да ви помогне да ги забележите раните предупредувачки знаци и да преземете чекори за да ги избегнете идните проблеми, вклучувајќи срцев удар и мозочен удар.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *