Секое лошо за добро е: Како Ема Томпсон посвоила 17-годишен бегалец и тоа било клучен момент во нивните животи

Животот честопати ни поставува многу пречки и само со текот на времето можеме да видиме дека во реалноста судбината ни заговарала во наша корист. Британската актерка Ема Томпсон е жив доказ за тоа. По долгогодишна борба со ин витро, таа на крајот посвоила тинејџер бегалец.

 

Ема пораснала во уметнички дом со двајцата родители актери. Затоа, не било изненадување кога таа решила да се занимава и со глума. Додека студирала англиска книжевност на Универзитетот во Кембриџ, таа се појавила во некои комични претстави, а во 1987 година ги одиграла своите први драмски улоги во телевизиската серија „Fortunes of War“.

Благодарение на нејзиниот огромен талент како актерка и сценарист, Ема се етаблира како светски позната ѕвезда. Но, дури во 1995 година нејзиниот живот целосно се променил, и професионално и лично. Актерката го напиша и глумеше во филмот „Разум и чувствителност“ , кој не само што доби повеќекратни награди, туку и ја натера да ја запознае љубовта на нејзиниот живот, нејзиниот сопруг Грег Вајз.

 

И покрај тоа што на Ема и Грег им било судено да бидат заедно, сè се случило на чуден начин. Еден пријател на Грег предвидел дека во филмот ќе ја сретне љубовта на својот живот. Но, актерот претпоставил дека тоа е неговата партнерка Кејт Винслет, бидејќи мислел дека Ема е сè уште мажена, а покрај тоа, таа е 7 години постара.

По катастрофалниот прв состанок, Грег и Кејт сфатиле дека воопшто немаат хемија. Подоцна, самата ѕвезда на Титаник му кажала дека бракот на Ема е завршен и дека треба да ја побара.

Ема била скршена кога нејзиниот прв брак со колегата Кенет Брана се распаднал откако ги открила неговите повеќекратни афери. Таа се сеќава на овој пат како еден од најтешките во нејзиниот живот. „Бев полужива. Секое чувство да се биде сакана или достојна личност целосно исчезна“, откри ѕвездата на „Nanny McPhee“ во едно интервју. Според нејзино признание, Грег бил тој што ги собрал скршените парчиња и ѝ помогнал да ја обнови својата љубов кон себе. После 8 години се венчаа на прекрасна церемонија во Шкотска во 2003 година.

 

 

По 27 години заедно, Ема и Грег имаат еден од најсилните бракови во Холивуд, но тие поминаа и низ некои предизвици на патот, како што се проблемите со плодноста. Актерката веќе претрпела спонтан абортус за време на нејзиниот прв брак, а имала уште еден во 1997 година.

 

Парот сакал уште едно дете и биле подложени на повеќе третмани за плодност, од кои сите не успеале. Ема опиша колку бил тежок процесот: „Со години ги броев децата на луѓето на улица и мислев дека никогаш нема да закрепнам“. Сепак, парот не ни претпоставувал дека ќе има можност да добие уште едно дете.

Освен што е талентирана актерка, ѕвездата е и хуманитарец. Таа се обидува да го направи светот подобро место, вклучувајќи се во повеќе причини за да им помогне на оние на кои им е потребна. Токму благодарение на еден хуманитарен настан животот ѝ овозможил повторно да стане мајка. Во 2003 година, актерката организирала божиќна забава во Советот за бегалци, организација која ги поддржува бегалците и барателите на азил.

 

На настанот, таа се сретнала со Тиндибва, 16-годишен бегалец од Руанда, кој дошол да ѝ се заблагодари. Откако размениле неколку зборови, Томпсон била трогната од неговата потресна приказна. Младото момче го изгубило својот татко на 9-годишна возраст, а подоцна било одземено од неговата мајка и сестрите, за кои се претпоставува дека се мртви нешто подоцна. Тинди бил спасен и однесен во Англија.

Во првите 5 ноќи, Тинди бил принуден да спие на студените улици во Лондон додека не завршил во Советот за бегалци барајќи нешто топло за јадење. Првиот впечаток на Ема за момчето бил дека е многу осамен и изгубен. Таа му понудила да го однесе во куќата на семејството кое му дало привремен азил и го поканила на Бадник во нејзиниот дом.

 

Во следните 6 месеци, Ема и Тинди се гледале на долги прошетки и разговори. Таа, исто така, му помогнала да го подобри својот англиски изговор. Момчето станало дел од семејството, придружувајќи ги Ема и Грег на одмор и поминувајќи ги викендите со нив. Кога почнало да ги нарекува „мама“ и „тато“, било јасно дека тој станал нивни син

Гледајќи наназад, Ема признава дека, иако е поразително тоа што третманите за плодност не функционираат, таа подоцна била благодарна за тоа. „Да имав повеќе деца, ќе го пропуштев овој дополнителен чин на мајчинство што го имав со Тинди. Затоа што имаше простор во мојот живот за него, и мислам дека немаше да има простор ако имав уште едно мало дете наоколу. Затоа, многу сум благодарна што ин витрото не функционираше затоа што секој ден сум благодарна за доаѓањето на Тинди“.

 

Британската ѕвезда изразила дека момчето ѝ донело многу радост во домот и ѝ дало нова перспектива на животот. Ема, исто така, истакна колку Тинди ја поддржува и колку ја смее во најпредизвикувачките моменти, и покрај тоа што има трауматично минато.

Денес, Тинди е во брак и има кариера во областа на човековите права. Сепак, тој е многу близок со семејството и речиси секој викенд го поминува со нив. Ема и нејзиниот посвоен син се запознале токму кога им биле најпотребни еден на друг и го завршиле делот од нивниот живот кој недостасувал.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.