„Сфатив дека мојот сопруг се оженил со мене за пари и ја испланирав совршената одмазда што го остави запрепастен“

Животот не оди секогаш според планираното, а понекогаш вистинските бои на една личност се појавуваат во тешки времиња. Токму тоа и се случи на жената од нашата приказна. Открила дека нејзиниот сопруг се обидувал да ги искористи нејзините пари за да стане милионер.

 

„Се викам Сара и имам 37 години. Мојот татко неодамна почина и јас сè не можам да поверувам. Бевме многу блиски и нашата врска беше посебна. Откако ја изгубив мајка ми на 20 години, татко ми сам ме одгледа и тој беше моето сè.

Тој беше успешен адвокат и брилијантен човек. Неговиот талент во областа на правото беше исклучителен, добивајќи случаи кои на другите им изгледаа невозможни. Многумина го нарекуваа „волшебник“ и „гениј“ затоа што беше мајстор во својата област, предавајќи и инспирирајќи многумина. Имаше нето вредност од близу илијарда и поседуваше повеќе адвокатски фирми, имоти и автомобили.

Тој исто така се обиде да ми ги пренесе своите основни вредности и ме научи лекции што никогаш нема да ги заборавам. Тој ме научи на важноста да се биде понизен и штедлив. И покрај тоа што имавме удобен живот јас пораснав разбирајќи ја важноста да не ја покажувам својата привилегирана положба.

Татко ми никогаш не ме стави во центарот на вниманието. Тој веруваше дека ќе ми дозволи да го најдам својот пат. Тој ме охрабри самостојно да го продолжам своето образование и кариера без да се потпирам на неговото влијание. Тој сакаше да ги заработам моите достигнувања преку напорна работа.

Откако го завршив правниот факултет со почести и се вработив во мала фирма татко ми беше многу горд на мене. И покрај неговите огромни ресурси тој инсистираше да ја градам својата кариера од темел и не сакаше само да ме стави да работам во неговите компании.

 

Но, кога го запознав Бред, колега од факултет а потоа сопруг, татко ми беше скептичен околу него. Татко ми отсекогаш имаше резерва за Бред, мислејќи дека е мрзлив. Но и покрај неговите предупредувања јас му верував на моето расудување и ги отфрлив неговите грижи.

Бред никогаш не навести интерес за семејното богаство со тоа што ја зајакна мојата доверба во неговата искреност. Нашата врска беше супер и се венчавме една година пред да почине татко ми. Нашиот брак беше хармоничен, но откако татко ми почина сè се смени.

 

Јас бев многу тажна, но бев изненадена од однесувањето на Бред во овој тежок период. Наместо да ме утеши, Бред веднаш го спомена моето наследство, прашувајќи колку ќе наследам од татко ми.

Ова прашање ме потсети на предупредувањата на татко ми за вистинските намери на Бред.

Кога ме праша за моето наследство, сигурно изгледав шокирано. Јас одговорив: „Какво наследство? Нема да добијам ништо од татко ми. Не сум ни во неговиот тестамент“

Бред мислеше дека тоа е шега или резултат на мојата тага. Но јас му кажав „Нема наследство за мене бидејќи не сум биолошки поврзана со татко ми. Бев посвоена пред смртта на мајка ми, и иако татко ми ме одгледа, тој никогаш не планираше ништо да ме остави. Ова го знам цел живот“.

И едноставно Бред излезе и го снема откако му го кажав ова. Потоа после еден месец покрена постапка за развод. Но, по нашиот развод договорив средба со Бред заедно со еден семеен пријател, кој беше деловен соработник на татко ми.

 

За време на состанокот, деловниот соработник му го подаде на Бред тестаментот на татко ми. Во него беше опишано дека ако Бред остане со мене во брак пет години по неговата смрт, тој ќе добие половина од имотот, додека другата половина ќе ми припадне мене. Меѓутоа во случај на развод јас сум назначена како единствен наследник на целото богатсво и имот на татко ми.

Беше неверојатно задоволувачко да се види запрепастената реакција на мојот поранешен сопруг. Тој побледе, стана дух и повторно се врати меѓу живите. Тој остана без зборови/ Чувствував дека планот на татко ми беше совршено извршен и тој конечно можеше да се одмори знаејќи дека напредувам без тоа „мрзеливо, разгалено детиште во мојот живот“

 

 

Што е најапсурдно Бред ме замоли да размислам повторно, да ѝ дадам уште една шанса на нашата врска. Тој вети дека ќе се промени и се извинуваше, но јас бев категорична да не ги повторувам грешките од минатото и одбив.

И покрај тоа што му реков „не“, тој беше упорен. Еднаш, тој дури и ненајавено се појави на моето работно место, носејќи екстравагантен букет. Беше непријатно. Го одбив неговиот гест и го блокирав на сите платформи. Оттогаш, тој не се обиде да стапи во контакт со мене и верувам дека конечно ја сфати тежината на ситуацијата“.

  • Natasha напиша:

    Koj vi gi izmisluva prikaznite alal da mu e. Dali stvarno nekoj go plakate za da pisi vakvi gluposti? Zalno

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *