Сиднејски маратон: Огромни редици пред тоалетите и дехидрирани натпреварувачи, кои се борат со екстремно високите температури во Австралија

Видео снимка покажа огромни редици за во тоалетите под пристанишниот мост пред познатиот маратон во Сиднеј.

 

 

 

Рекорден број на тркачи го започнаа најголемиот маратон во историјата на Австралија во неделата додека високите топлотни температури го потресуваат главниот град на Нов Јужен Велс.

Кратко видео објавено на „X“ сними огромни редици за јавните тоалети.
И покрај загриженоста за зголемената топлина и маглата од чад, времето остана главно ведро и не влијаеше на спортистите, соопштија организаторите на настанот. Маратонот се одржа и покрај високите температури кои се предвидуваа за Сиднеј во услови на топлотнио бран што се чекаше.

 

 

Директорот на Маратонската трка Вејн Ларден рече дека организаторите поставиле дополнителна „станица за пијалоци“ и три станици за мраз на средината на патеката за да им помогнат на спортистите кои се борат да се справат со зголемената топлина.

„Безбедноста и благосостојбата на нашите учесници е наш највисок приоритет“, рече тој во изјавата.

„Ние соработуваме со клучните засегнати страни, вклучително и Руралната противпожарна служба (RFS) и Бирото за метеорологија (BOM) за да обезбедиме имплементација на највисоките безбедносни стандарди“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *