Синот на српскиот „крал на кокаинот“ уапсен во Бразил. Погледнете во што ја шверцувал дрогата

Еден од најважните шверцери на дрога во Европа е уапсен во Бразил при операција на Федералната полиција. Александар Нешиќ е пронајден на брегот на Сао Паоло, каде договарал извоз на кокаин преку пристаништето Сантос – јавуваат бразилските медиуми. Кокаинот го шверцувал во замрзната риба.
Овој дилер на дрога ја презеде улогата од својот татко, Горан Нешиќ – Цига, познат како „крал на кокаинот“ и „кокаин дон“, поради неговата силни врски во нарко картелот, а беше екстрадиран во Србија во 2018 година. Двајцата биле испратени во Бразил од криминална група на чело со Дарко Шариќ.
По една и пол година заедничка напорна работа на полицијата од двете страни на Атлантскиот Океан, на 5 октомври, бразилската полиција по рација на повеќе локации, уапси 16 лица, кои се осомничени дека се поврзани со криминалната организација „Primeiro Comando da Капитал“ (ПЦЦ).
Истрагата започна кога од бразилски рибарски брод во близина на брегот на Африка беа запленети 5,5 тони кокаин. Потоа на рибарски брод во меѓународни води се случи уште една заплена на 2 тони дрога.
Кокаинот што го испратиле Србите го транспортирале рибари и стигнал до рибарските чамци за да го подигнат на отворено море. Според Федералната полиција, Александар Нешиќ бил тој што преговарал и ја координирал логистиката.
Иако беше етикетиран како еден од најголемите трговци со дрога во светот, Нешиќ беше осуден на година и пол затвор за возење во пијана состојба, нанесување телесни повреди додека бил зад воланот.
Постојат основи за сомневање дека уапсената организирана криминална група била поврзана со заплените на кокаин во април и август 2022 година, кога во Зеленортските Острови беа запленети 5,7 тони кокаин и во Бразил 1,3 тони кокаин.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *