Словачка компанија го разви првиот светски сертифициран летечки автомобил: „AirCar“ може да се претвори од патно возило во авион за помалку од три минути (видео)

KleinVision, компанија со седиште во Словачка, го разви AirCar, првиот светски сертифициран летечки автомобил. Се трансформира од патно возило во авион за помалку од три минути и може да достигне височини од над 2400 метри и брзина над 160 километри на час. Сертифициран да лета во Словачка во 2022 година, AirCar заврши ригорозни тестирања според стандардите на Европската агенција за воздухопловна безбедност (EASA).

 

 

Технологијата е продадена на компанијата Hebei Jianxin Flying Car Technology во Кина, давајќи ексклузивни права за производство и дистрибуција во одреден географски регион. Ова партнерство има за цел да го забрза напредокот кон масовното производство на летечки автомобили.

Компанијата за технологија за летечки автомобили Hebei Jianxin, со седиште во Кангжу, е подготвена да ја користи технологијата на KleinVision за да ги надмине конкурентите. Според Морган Стенли, глобалниот пазар на летечки автомобили се предвидува да достигне 1 трилион долари до 2040 година и 9 трилиони долари до 2050 година, а Кина се очекува да има значителен удел.

 

Извршниот директор на кинескиот развивач на летечки автомобили Aerofucia, Гуо Лианг, предвидува дека кинеската индустрија за летечки автомобили ќе ја надмине електрификацијата на автомобилите, со целосна комерцијализација која најверојатно ќе започне во 2025 или 2026 година. цените на хеликоптерите и се намалуваат со текот на времето.

Додека цените за летечките автомобили остануваат нејасни, Гуо тврди дека тие брзо ќе станат попристапни од хеликоптерите.

„Како нов начин на транспорт на мала надморска височина, цените на летечките автомобили првично ќе бидат третина или петтина од хеликоптерите. Можеби е малку скапо за просечните луѓе, но трошоците ќе продолжат да се намалуваат“.

 

 

  • Васе на Васе напиша:

    Многу стара објава, пред три години беше актуелно во Словачка.

  • Selak напиша:

    Maleeee ak te stegne proliv dek ke zastanes ka se isposeres u sedlo ebagoooo koliceto kaaa letis kak smrdliv bumbar ebasi majkata

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *