ШОКАНТНА СТУДИЈА: Научниците открија дека оваа храна која сите ја обожаваме е штетна колку цигарите и треба да се класифицира како ДРОГА

Научниците тврдат дека високо преработената храна треба да се рекласифицира како дрога, бидејќи тие создаваат зависност и штетни како цигарите.

Истражувачите тврдат дека производите како крофни, зашеќерени житарки и пица ги исполнуваат официјалните критериуми со кои цигарите се воспоставиле како дрога во 1990-тите. Тие вклучуваат предизвикување компулсивна употреба и промени на расположението врз мозокот и поседување својства или состојки кои ја зајакнуваат зависноста или предизвикуваат желби.

 

Ултра обработената храна – која исто така вклучува работи како сода, чипс, колачи и бонбони – содржи големи количини на неприродни ароми, конзерванси и засладувачи. Овие својства им даваат одличен вкус – но исто така ги прават богати со калории, масти, шеќер или сол, што го зголемува ризикот од дебелина и други хронични болести.

Истражувачите предводени од д-р Ешли Геархард, професорка по психологија на Универзитетот во Мичиген, изјавија дека овие намирници се повеќе како дрога поради тоа колку се оддалечени по вкус и текстура од природната храна.

„Тие се индустриски произведени супстанции дизајнирани да доставуваат шеќер и маснотии“, рече д-р Александра Дифеличеантони, професорка за истражување на здравствени однесувања на Универзитетот Вирџинија. „Тие веќе не се храна. Ова се овие производи кои се навистина добро дизајнирани да испорачуваат супстанции кои предизвикуваат зависност“.

Истражувачите сакаат да се ограничи продажбата на оваа храна за децата, исто како што рекламирањето на никотин не може да биде насочено кон децата. Но, тие престанаа да повикуваат на целосна забрана за возраста.

Др.Геархард предупреди дека дури и луѓето со здрава тежина сè уште се изложени на ризик да развијат рак и други проблеми од јадење нездрава храна. Храната е поврзана со зголемувањето на многу болести, како колоректален и бубрежен карцином и Алцхајмерова болест во САД, меѓу другите болести. Постојаното зголемување на шеќерот во крвта, преку јадење слатка храна, исто така може да доведе до дијабетес.

Шокантна студија објавена во септември, која покажа дека стапката на рана појава на рак на дојка, дебелото црево и панкреасот расте на глобално ниво, исто така, посочи на оваа храна како виновник. Бразилските истражувачи објавија студија претходно оваа недела, во која се сугерира дека една од пет предвремени смртни случаи во јужноамериканската нација се поврзани со преработена храна. Сега, експертите бараат тие да се регулираат на сличен начин како никотинот.

Др. Геархард ја обвини содржината на масти и шеќери во храната за предизвикување реакција на зависност во мозокот. Иако се потребни повеќе истражувања за нездравата храна за да се утврди како точно таа влијае на мозокот, таа верува дека брзината со која телото ги обработува може да игра улога. Овие брзи удари се слични на тоа како функционираат никотинот, алкохолот и кокаинот низ телото, велат истражувачите.

Високата содржина на шеќер и масти во оваа храна, исто така, влијае на допаминските рецептори на една личност во мозокот.

„Тоа влијае на вашата благосостојба или на вашето расположение на начин што е активен за мозокот“, објасни д-р Дифеличеантони.

Двојката истражувачи го опишуваат како „психоактивен“ ефект што лицето ќе треба да консумира повеќе високо-обработени грицки за повторно да го достигне – исто како и другите дроги. Преработената храна, исто така, има ефект на „зајакнување“, каде што едно лице може да ја бара храната дури и кога нема потреба.

„Луѓето исто така може да копнеат за својата омилена брза храна, барајќи го влијанието на тешките масти и шеќери врз мозокот – исполнувајќи го четвртиот, подоцна додаден, критериум за зависност. Јадењето на оваа храна може да предизвика сериозни негативни здравствени ефекти со текот на времето. Ако сте слаби, сè уште сте изложени на ризик“. – објасни др. Геархард.

„Последиците од ова стануваат толку остри што треба да преземеме акција“

 • S напиша:

  Почнува промоцијата за исхрана со инсекти!!!!
  Лапајте народе, и вакцина против глад ќе ви направат!!!

  • Аце напиша:

   Ај да прочитаме како ти стана експерт на темава, напиши примери и објаснувања што и каде не е точно нешто во текстот и каде прочита за промоција за исхрана со инсекти?! Ако не изгуглаш нема да знаеш крвта од што ти се состои, ама за глупи заклучоци да носиш те бива! Проста и необразована македонштина.

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.