Солзите на неговата мајка го „срушија“: Нова снима ја покажува 69 годишната мајка на Кристијано Роналдо како плаче, откако тој го промаши одлучувачкиот пенал

Нова снимка покажува дека Кристијано Роналдо всушност се расплакал, откако ја видел неговата мајка Долорес Авеиро како плаче на трибините по неговото промашување пенал на дуелот на Португалија со Словенија во осминафиналето на ЕП 2024. Промашениот пенал на Роналдо дојде во првиот период од судиското продолжение, откако Диого Јота беше фаулиран во шеснаесетникот.

 

 

 

 

Неговиот обид брилијантно беше одбранет од Јан Облак. И покрај тоа што издржа неколку минути, Роналдо се „распадна“ за време на паузата додека Роберто Мартинез му говореше на својот тим. Видеото открива дека Роналдо гледа во својата мајка која плаче, што ја предизвикало неговата емотивна реакција. Како капитен, Роналдо беше утешен од соиграчите пред да започне вториот дел од продолженијата. Португалија не можеше да постигне гол во продолженијата, што доведе до изведување пенали. Роналдо успешно го реализираше првиот пенал на Португалија, откако Диого Коста го одбрани првиот обид на Словенија.

Роналдо им се извини на навивачите, свесен дека неговото претходно промашување можеше да ги избегне пеналите. Коста потоа испиша историја со одбранување на три пенали во едно продолжение на европско првенство. Бруно Фернандеш и Бернардо Силва ги постигнаа своите пенали, со што Португалија победи со 3-0 и се пласираше во четврт-финалето против Франција.

 

Роналдо, се уште емотивен, зборуваше за медиумите по натпреварот. Кога го прашаа за неговиот промашен пенал, тој рече: „И најсилните понекогаш имаат свои лоши денови. Ќе зборувам подоцна“.

 

 

Подоцна ја припиша својата реакција на фрустрација, но нагласи дека ја надминал по победата на тимот. Роналдо објасни: „Тагата на почетокот е радост на крајот. Фудбалот е моменти“. И покрај неговата фрустрација, тој го пофали својот тим и голманот за нивната игра. Роналдо сподели и порака на социјалните мрежи: „Необјасниви моменти. Да дадеме се од себе! Ви благодариме“.

 

 

Тренерот Роберто Мартинез го поддржува Роналдо, фалејќи го неговото лидерство и издржливост. Мартинез ја истакна клучната улога на Роналдо во натпреварот, нагласувајќи ја важноста на единството и истрајноста во тешките моменти.

  • Жарко Г. напиша:

    Да беа во Битола ќе ги викаа „фамилијата Плачипичковци“.

  • dimce напиша:

    E ova e najplateniot fudbaler vo fudbalot,a koga ti e najpotreben,najiskusen toj so majka mu si placat.

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *