„Сопругот ме предаде на толку болен начин што мислам за малку ќе умрев, но сега сѐ му се врати“

Кармата е нешто во кое некои луѓе веруваат, а други се скептични. Нашата денешна хероина е жена, која можеби никогаш не размислувала за некаква одмазда или животен бумеранг, но нејзиниот живот ѝ докажал дека правдата во многу случаи на крајот доаѓа.

„Се викам Ана и имам 34 години. Мојот поранешен сопруг и јас бевме заедно уште од средно училиште. Имаме четири ќерки, кои сега се во тинејџерски години. Тој беше татко кој остануваше дома и работеше со скратено работно време во поголемиот дел од својот живот додека нашата најмала ќерка не појде во средно училиште. Еден ден, се согласив да инвестирам во некој негов страствен проект. Му дадов неверојатна сума пари, откако ме убеди дека тоа е сè што му треба за да основа навистина профитабилна компанија со еден од неговите пријатели.

Првото нешто што го направи мојот сопруг кога ги доби овие пари од мене, беше ангажирање на секретарка. Потоа започнал афера со неа и таа останала бремена. Тој подоцна тврдеше дека бебето го заробило. Но, тоа не ми беше важно во тоа време, бев тотално скршена од оваа случка и буквално се чувствував полумртва по ова шокантно предавство. Сега, тие сè уште живеат заедно и имаат мало синче.

Болката што ја чувствував беше неизмерна, но и среќата на мојот сопруг не траеше долго.

Почнав да одам на терапија и буквално живеев на антидепресиви доста долго време. Се опоравував од фактот дека ми ги зема парите, а потоа ме изневери и имаше дете од страна, а закрепнувањето беше многу болно и навистина бавно.

А во меѓувреме односот на мојот сопруг со секретарката не беше толку неверојатен како што тој си замислуваше. Таа многу брзо почна да му замерува, бидејќи имала чувство дека е измамена. Оваа девојка го гледаше мојот сопруг како успешен сопственик на бизнис кој имаше неверојатен автомобил, убава облека, ја носеше на убави места итн. тој е богат и суперуспешен.

Секретарката намерно забременила и, како што им рекол бившиот сопруг на нашите заеднички пријатели, таа тоа директно го признала. Таа се надевала дека ќе го искористи мојот поранешен за да може да не работи до крајот на животот, а сакала и тој да го спонзорира нејзиното семејство од странство.

Всушност јас и моето семејство сме богати луѓе. Имавме повеќе домови, сите купени со парите на моите родители. Но мојот поранешен сопруг и неговата љубовница не можеа да добијат ништо од моето семејство.

Ниту еден од нашите повеќе домови всушност не беше регистриран на наши имиња. Целиот наш живот, работите беа средени на начин што всушност ги „изнајмувавме“ од моите родители и им плаќавме само номинална такса. Мојот поранешен очекуваше дека овие домови ќе му бидат оставени по смртта на моите родители. Но, тој на крајот го напушти нашиот брак само со неговите заштеди и неговиот личен имот и мал автомобил. Набрзо го загуби бизнисот поради недостиг од дополнителни инвестиции и беше навистина скршен.

 

 

Мојот поранешен ми се јави еднаш обидувајќи се да ги среди работите. Рече дека се чувствува како целосна будала. Мислеше дека секретарката го сака, а на почетокот едноставно не можел да поверува каков интерес покажува една млада дама за него. Но, таа била неверојатно упорна, а тој рече дека го гонела. Сега тој ми се жалеше дека таа нема чувства кон него, не се грижи за него и нема никаква желба за него.

Тој рече дека длабоко жали што се откажал од целиот свој живот. Тој рече дека сѐ уште ме сака. Но, секако, јас веќе немам чувства за него и нема враќање назад.

Двајцата сега живеат во неуреден стар стан со некој старец и неговата љубовница сè уште треба да работи. Мојот поранешен ги загуби нашите деца, мојата љубов, неговото семејство, неговиот начин на живот, неговиот бизнис, и сето тоа е 100% негова вина. Тие се уште се заедно бидејќи имаат син. А, еднаш и призна дека дури и не ѝ верува околу синот.

Неговата љубовница не би се согласила да му го даде целосно старателството, а таа е лоша мајка. Мојот поранешен призна дека е загрижен за безбедноста на своето дете и луѓето со кои ќе го опкружи неговата девојка.

Никогаш не сум им кажала лош збор на нашите деца за нивниот татко, дури и откако тој толку лошо ме изневери. Тој отсекогаш бил неверојатно вклучен татко. Поголемиот дел од нивниот живот, тој работеше 2-3 дена во неделата, а потоа остануваше дома со децата остатокот од деновите. Тој беше уште поблизок со нив од мене, но поминаа повеќе од 2 години откако се случи ова предавство, а нашите деца и тој сè уште не напредуваат во нивната врска.

Сите се чувствуваат толку изневерени и го обвинуваат својот татко што го растури нашето среќно семејство. Мислам дека тој ја заслужува вината, тој е виновен, но јас се обидов и дадов се од себе сите да се обединат, но тоа не се случи. Нивниот татко не може да го промени минатото, и ова им го кажав на нашите деца повеќе пати. Но, сè што сакаат засега е нивниот татко да ги почитува нивните граници и да не им се приближува“.

  • Сашо напиша:

    Кој филм е ова?

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *