Шпанскиот гигант „Реал Мадрид“ му дава УЛТИМАТУМ на хрватската легенда Лука Модриќ: „Мора да се откаже од репрезентативната должност доколку сака нов договор!“

На Лука Модриќ наводно му бил поставен ултиматум од „Реал Мадрид“ дека мора да се повлече од репрезентативната должност доколку сака да потпише нов договор со клубот.

 

 

Договорот на 37-годишниот играч на Бернабеу истекува на крајот од сезоната, а Модриќ има 463 настапи во период од 11 години.

Тој е легендарна фигура во „Реал“, има освоено 21 трофеј во клубот, вклучувајќи и пет титули во Лигата на шампионите.
Сепак, сѐ уште нема потпишано нов договор за продолжување на престојот во шпанската престолнина.
И Модриќ и клубот сакаат да го продолжат неговиот договор, но додека не се потпише нов договор, шпекулациите ќе продолжат.
И, според германскиот весник „Onefootball“, Мадрид му кажал на Модриќ дека мора да се повлече од репрезентативната должност доколку сака да остане во клубот.

 

 

Наводно, ова е услов за кој не може да се преговара и Модриќ, кој беше талисманска фигура во успехот на Хрватска на големите турнири во последните години, ќе ги остави копачките за својата нација.

Вкупно, Модриќ има освоено 162 натпревари за Хрватска и беше составен дел во нивната трка до финалето на Светското првенство во 2018 година и нивното трето место на турнирот во 2022 година.

Модриќ претходно изјави дека ќе игра за својата земја онолку долго колку што тие бараат, а играчот од средниот ред веќе му потврди на хрватскиот шеф Златко Далиќ дека ќе игра во финалето на Лигата на нации на лето.

Во извештајот, исто така, се наведува дека тие финалиња – каде на Хрватска ќе и се придружат Шпанија, Италија и Холандија – заедно со настапот на неговата земја во Катар, ја ревитализирале посветеноста на Модриќ кон националниот тим.

 

Тренерот на Мадрид, Карло Анчелоти, наводно, бил убеден дека играчот од средниот ред ќе се пензионира по Светското првенство, а желбата на Модриќ да ја продолжи својата меѓународна кариера може потенцијално да им наштети на неговите изгледи за продолжување на времето на Бернабеу.

Додека тој е посветен на финалето на Лигата на нации, сè уште не е познато дали Модриќ ќе игра на квалификациските натпревари на неговата земја за ЕП 2024 против Велс и Турција во март.

Останува да се види што ќе направи Модриќ, но во меѓувреме тој ќе биде фокусиран на враќање на негативата од осум поени на Мадрид од „Барселона“ во Ла Лига, додека тие исто така ќе се соочат со „Ливерпул“ во осминафиналето на Лигата на шампионите подоцна овој месец.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.