Срамота: Скопскиот аквадукт долг 386 метри, еден од најзначајните споменици од времето на големиот Јустунијан I, запуштен и оставен да се распаѓа

Јустинијан I е роден во скопското село Таор на 11 мај 483 година. Ние речиси и да не го споменуваме во нашата историја, а секој студент на правен факултет во светот прв предмет што го учи е римско право, чија што основа ја воспоставил токму тој, Јустинијан I.

Така доаѓаме до главниот проблем. Наместо студентите по право од цел свет да доаѓаат на ова место како туристи, ние имаме подобра идеја – да го уништиме и не дај боже да го спомнеме некаде.

Смеењето е најслатко кога е на своја сметка. Дознајте какви несекојдневни работи се случуваат во секојдневниот живот на Македонците на каналот Македонски несекојдневни ситуации. Испратете своја смешна слика или видео овде.

 • Rade напиша:

  Vo raspad drzava, normalna e pojavata na raspad na kulturno bogatstvo i imigracija na naselenieto. Sepak so sigurnost ovaa spomen obelezje ke gi nadzivee tiranive, i ke zazivee vo nekoi podobri vreminja i nekoja pravna drzava Makedonija vo idninata.

 • ALEX напиша:

  ПА СЕКАКО ЌЕ ГО УНИШТАТ ОВИЕ сЈЕБЕрџистанциве!!!! ПОСТОЈАТ ДОКУМЕНТИ ОД РИМЈАНИТЕ ДЕКА АКВАДУКТОТ (ПАТЕМ РЕЧЕНО, РИМ ИМАЛ 11, А И СКОПЈЕ ИМАЛ АКВАДУКТ.ЕНГЛЕЗИТЕ НЕМАЛЕ ВОДА ДО 18 ВЕК, А АМЕРИЧКИТЕ НИ ПРИЈАТЕЛИ КАУБОЈЦИ ДО 1945-та , НИ ВОДОВОД НИТ ОДВОД), ПИШУВА ДЕКА ВО МАКЕДОНИЈА, НАПРАВИЛЕ АКВАДУКТ!!!! ЦРНИ БРЕ ТАТАРИ , ГРКОЦИГАНИ И АНАДОЛИСКИ ШУТРАЦИ!! ВО ШТО ИЗМЕТ СЕ ВАЛКАВТЕ!!! СМРДСМ НА ХАРАЧИНОВО, КАНАЛИЗАЦИЈА НИ У 21 ВЕК НЕ ИМ НАПРАВИ, МАЛЕЕЕЕЕ !!!!

 • Ljube напиша:

  Ako ne bivase tolku ke napraevme nesto. Vo 33god nezavisnost spici za tocak ne proizveduvame…

 • Македонче напиша:

  Добро е шо не ги извадиле камената некој да си направе ограда дома. Некој градел и пред 10 века и уште стое нашиве у 30 години неможат да го зачуват. Недомаќинлк срамота! Па ќе гласале закон да не се вреѓало по политичарите. Пиздарии сме целите !

 • Ставре напиша:

  Аквадуктот е зачуван само поради тоа што се наоѓа во кругот на касарната и никој не можеше да се приближи до него, ваков каков што е. Засега. Сепак треба нешто да се превземи, за да се зачува и заштити. Иначе аквадуктот не е од времето на Јустинијан, туку од османлиско време (направен е од османлиите). Не судете, не кудете, не обвинувајте, туку земете прочитајте и научете нешто …

 • Црни гуја напиша:

  Не е од Грујо?😬

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.