Стар артефакт од римско време е случајно пронајден во Бремен, Германија, откако мало дете малку „поткопало“ во песокта

Осумгодишно момче откопало исклучително ретка сребрена паричка, додека си играло, која датира од околу 1.800 години пред да се роди.

 

 

Младото момче, кое било идентификувано само по неговото име Бјарне, си играло во кутија со песок во своето основно училиште во Германија кога дошло до неверојатно откритие. Тој побрзал дома да му го покаже богатството на своето семејство во Бремен, град во северна Германија, откако го пронашол во август 2022 година.

Родителите на Бјарне ги контактирале властите и археолозите потврдиле дека монетата била искована за време на владеењето на Римската империја. Монетата била идентификувана како римски денариус искован за време на владеењето на императорот Маркус Аврелиј Антонус, кој го држел тронот од 161 до 180 година од нашата ера.

Монетата, која тежи 2,4 грама, е кована за време на „лошото време на монетите“ кога Римската империја ја намалила содржината на сребро во својата валута како директен резултат на инфлацијата, вели Ута Хале, државен археолог.

Хале го нарече откритието „нешто многу посебно“, бидејќи тоа е еден од ретките случаи кога е откриен денариус во Бремен.
Бремен, за разлика од многу делови на Германија, никогаш не бил под римска власт. Било населено од Чаучи, античко германско племе кое често тргувало со старите Римјани, што може да објасни како монетата била закопана во почвата.

 

 

Бјарне нема да може да ја задржи среќната паричка, бидејќи таквите наоди припаѓаат на државата, според Законот за заштита на спомениците во Бремен. Сепак, државните археолози го пофалија за неговата „будност и љубопитност“ и планираат да му дадат две археолошки книги како награда, се вели во соопштението.

Хале вели дека се надева дека денариусот ќе најде дом во музејот Фоке во Бремен, каде што го води одделот за праисторија и рана историја.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *