Стилистка ги покажува модните грешки што ги прават повеќето жени

Многу жени не веруваат во моќта на додатоците и често завршуваат игнорирајќи ги. Сепак, понекогаш еден мал детал може да ги подобри вашите најдобри карактеристики и да ги направи да изгледаат многу попривлечно. Во својот блог, стилистката Ирина Поњакина визуелно го покажа тоа на себе и докажа дека не постои нешто како ситница во модата.

Заедно со Ирина, ние ги откривме најчестите модни грешки, ги зголемивме нашите вештини за комбинирање на нештата и ги зедовме предвид советите кои секоја модерна жена ќе ги смета за корисни.

Грешка број 1. Премногу хоризонтални линии

Тие го делат телото на сложени делови наместо да создадат единствен изглед. На левата фотографија, тоа е блуза врз здолништето и чизми до глужд. Линиите го сечат изгледот и ги кршат пропорциите. Згора на тоа, блузата кога не е во здолништето прави нозете да изгледаат пократки со што се нарушуваат пропорциите на телото воопшто. Не е за ништо зошто стилистите препорачуваат да се напикаат блузите (блузи, маици, џемпери). Еве што сменив за изгледот:

 • Го заменив здолништето. Моделот што го користев во изгледот на левата фотографија повеќе не е во стил. Должината на здолништето не е добра – идеално, треба да биде или над коленото, или како во мојот случај, под коленото. Би било добро здолништето да има асиметрично дно – тоа ќе ни помогне да отстраниме една вертикална линија.
 • Ја ставив ролката во здолништето и додаде на изгледот. Ги врати пропорциите и ги направи нозете да изгледаат подолги.
 • Ги сменив чевлите. Чевли кои одговараат на бојата на кожата визуелно ги издолжуваат нозете.

Грешка број 2. Облека која е премногу тесна

Повторно станува збор за хоризонтални линии – врат, чизми до глужд и фармерки изгребани околу глуждовите. Сите овие линии прават телото да изгледа подебело. Згора на тоа, честа грешка што ја прават девојките со широки колкови е кога носат премногу тесна облека, а со тоа нивните колкови визуелно се пошироки.

Да ги исправиме грешките:

 • Ако имате заоблена форма на телото, но не сакате да се фокусирате на неа, тогаш горниот слој како блејзерот во мојот случај, може да биде добро решение.
 • Неопходно е да ја напикате ролката во фармерките.
 • И, исто така, треба да ги смениме чевлите – чизмите до глужд веќе не се во стил, додека фармерките изгребани околу глуждовите се крајно застарени и никогаш не направиле некој да изгледа привлечно.

Грешка број 3. Широка облека без акцент на половината

Малите детали во нашиот изглед навистина играат улога во исходот. Иако ниту една облека во мојот изглед не е застарена, фотографијата лево би направила секоја девојка да изгледа како квадрат. Не сменив ниту една облека, но обрнав внимание на тоа колку различни изгледаат овие изгледи. Сè што направив беше:

 • Ставете го горниот дел во здолништето и оттука подобрете ги пропорциите на половината и телото, како и ги направив моите нозе да изгледаат подолги.
 • Зглобовите се изложени на тој начин што го прави целокупниот изглед поженствен и лесен.

Грешка број 4. Кршење на пропорциите на телото

Првата слика изгледа навистина досадно и непропорционално, што прави телото да изгледа речиси подолго од нозете. Еве како го поправив:

 • Ги сменив чевлите со високи потпетици, за нозете да ми изгледаат подолги. Патем, ако се одлучите за чевли во иста боја како вашите панталони или хулахопки, нозете ќе ви изгледаат подолги – вистина е!!!
 • Откопчав неколку копчиња на кошулата за да го направам мојот врат да изгледа подолг и да го направи мојот изглед пококетен и женствен.
 • Ги засукав ракавите од кошулата за да ги покажам моите тенки зглобови. Тоа му даде леснотија на мојот изглед и ме направи да изгледам послаба.
 • Додадени додатоци за целокупното да изгледа поинтересно. Тоа може да биде светло-црвена чанта или црна капа, ако сакате да се држите настрана од светли детали. Двата совети работат добро.
 • Поправени пропорции. Можете или да го подобрите струкот со помош на ремен и да ја задржите кошулата закопчана. Или, пак, можете да ја откопчате кошулата и на тој начин да создадете вертикална линија во вашиот изглед ако не сакате ремени и не сакате да создадете фокус на половината. Овој трик ќе ви помогне да изгледате послабо. Во овој случај, подобро е да одите на кошула што одговара на сенката на панталоните.

Грешка број 5. Лесен дрес

 • Многу жени не се подготвени да се збогуваат со слабите кардигани. Доброто е што можат да се носат но само како внатрешен слој. Истото правило важи и за ролките.
  За горниот слој се одлучив за тренди кошула од еко-кожа. Најчесто носам вака откопчани работи – тоа создава дополнителна вертикална линија во мојот изглед и го издолжува телото.
 • Веројатно сте свесни дека долгите кардигани и многу кратките се прилично тренди во денешно време. На фотографијата можете добро да видите колку лошо изгледа кардиганот до колковите или кардиганот што е малку понизок од колковите. Тоа ја прави жената да изгледа пократка, нејзините колкови стануваат пошироки, а и нозете стануваат пократки.
 • Што се однесува до здолништата: многу девојки одбиваат да напикаат џемпери, ролки или кардигани во нив. Јас сум збунета секој пат кога ќе го видам ова. Мојот пример многу добро ја покажува разликата. Здолништето ги издолжува нозете и ја прави силуетата поизбалансирана. Дури и ако имате испакнат стомак, широк појас ќе го скрие совршено.
 • Светло обоените чевли ќе направат целокупниот изглед да биде посветол.

Грешка број 6. Затворен изглед

Можете да видите како истиот фустан, кој благодарение на малите и навидум безначајни детали, изгледа толку различно.

 • Никогаш не ги закопчувајте сите копчиња на фустанот (се разбира, ако се дури и таму). Малку отворање на вратот е добра опција бидејќи овој трик ќе направи вратот да изгледа подолг, а целокупниот изглед порелаксиран.
 • Многу сакам ремени, но не ми се допаѓаат ремените кои се спојуваат со фустаните кога ги купувате. Причината е прилично едноставна – ременот го прави изгледот поинтересен и завршен, додека опцијата со ремен што одговара на бојата на вашиот фустан е често не интересна.
 • За да го направите изгледот повоздушен и лесен, можете малку да ги засукате ракавите и да ги откриете зглобовите.
 • Што се однесува до чевлите, мојот совет останува ист – светлите чевли се попожелни од темните.

Се е до додатоците.

На оваа слика, откопчав неколку копчиња од мојата кошула од еко-кожа и го зголемив струкот со помош на црн појас, а со тоа и нозете ми изгледаат подолги. Овој ефект го нема кога го користам ременот што оди заедно со кошулата.

Синиот фустан на сликата погоре изгледа лабаво. Тој всушност не е лошо сам, но подобро е да го подобрите струкот со помош на ремен. Тоа го направи мојот изглед поприбран и ги подобри сите мои силни карактеристики и покрај тоа што фустанот е затворен. На десната слика направив вертикална линија со помош на откопчана кошула.

 

Изгледот лево е добар за трудниците. Изгледот со ременот изгледа поизбалансиран.

 

Изгледот со црниот појас е многу убав. Сепак, црвениот појас што одговара на бојата на карминот го прави понезаборавен.

 

Сите изгледи имаат право да постојат. Но, вториот и третиот изглед на сликите погоре привлекуваат поголемо внимание. Ременот на фустанот создава фокус на половината, додека додатоците (шеширот и црвената чанта) додаваат интересни акценти.

 

Еве еден многу убав костум во стил на пижами. Сепак, не сакаме да изгледа како пижами. Ова може лесно да се реши со помош на ремен.

 

Еве уште еден пример со фустан: јакната ми помогна да создадам вертикална линија, а ременот ми помогна да ја подобрам формата на телото.

 

И повторно – ременот на фустанот го направи целокупниот изглед поизбалансиран.

 

Ременот создаде фокус на мојата половина и ме направи да изгледам послабо. Блејзерот создаде вертикална линија.

 

Овој фустан наликува на ноќница. Сепак, ременот и сакото направија да изгледа празнично.

 

Оваа виолетова облека е многу убава, но ремените се тие што помагаат изгледот да изгледа повеќе склопен.

 

Едноставен црн фустан изгледа досадно. Пеплумот и светлите додатоци го прават изгледот многу интересен.

 

Еве добар визуелен пример за тоа колку подобро изгледа правилно избраниот појас. Појасот што дојде како комплет лошо си ја врши работата. Обрнете внимание на откопчаните копчиња.

 • Nekoj напиша:

  Pero da beshe ubavo ke napisheshe za ovie stilistki 🙂

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *