Што да гледате овој викенд: 15 филмови кои ќе ве воодушеват со нивната естетика

Понекогаш секој од нас сака да види некој естетски убав филм кој е толку воодушевувачки што создава чувство дека сте во уметничка галерија. Има многу филмови кои се далеку од познати, но изобилуваат со естетика и заносни кадри. Во прилог ви откриваме 15 високо оценети филмови кои можат да се пофалат со извондредна убавина буквално во секој кадар.

1. Хајдер (2014)

Овој индиски филм се фокусира на еден млад човек, Хајдер, кој се враќа дома по неколку години студирање. По враќањето, тој открива дека неговиот татко е одведен на непозната дестинација и почнува да го бара. Во текот на филмот, гледачот чувствува страв, кој се засилува поради соодветната слика и звук. „Хајдер“ се смета за еден од визуелно највпечатливите филмови во индиската кинематографија.

2. Разбојник (2013)

Археолог доаѓа да ископува во едно мало село, кадешто ја запознава ќерката на локален земјопоседник. Тие развиваат чувства еден кон друг, па семејството на девојчето позитивно реагира на оваа ситуација. Сепак, не е се така едноставно, бидејќи археологот крие една голема тајна.
Секоја кадар од филмот е визуелно толку убава што сакате да го гледате без да тргнете поглед од екранот.

3. Убиј ги твоите драги (2013)

Филмот е базиран на вистински настан и раскажува за животот и делото на неколку писатели. Сите тие подоцна станале светски познати автори, но во тоа време тие само се обидувале да го најдат своето место во светот. Кадрите изненадуваат со својата поетска видео секвенца, во која доминираат пригушените зелени, жолти и кафени бои. Овој филм се препорачува доколку сте фан на романтичната литература.

4. Студент со лесна доблест (2010)

Овој филм е приказна за средношколката Олив. На почетокот изгледа дека е невидлива за сите, но потоа, кога шири гласини за себе, станува предмет на големо внимание. Визуелната компонента на филмот ќе им се допадне на оние кои го сакаат гламурот и потајно сонуваат да се вратат во 2000-тите, кога Парис Хилтон беше стилска икона за многу девојки.

5. Легендата за Каспар Хаузер (2012)

Футуристичкиот вестерн е посветен на тинејџерот Каспар Хаузер, кој неочекувано се нашол на брегот на мал остров. Заплетот е заснован на вистинска приказна. Филмот е невообичаен по тоа што момчето го глуми актерка Силвија Калдерони, а и  самиот филм е црно-бел. Овој филм е пример за надреализам, дефинитивно ќе им се допадне на сите љубители на овој жанр. Гледачите се импресионирани не само од прекрасните црно-бели кадри, туку и од електронската музика, која звучи хипнотизирачки.

6. Мала шума (2018)

Публиката го нарекува овој филм некомплициран, но со многу убав стил и естетика. Заплетот е изграден околу една девојка која, по студиите во Сеул, се враќа во родното село, каде што ужива во спокојството на одгледување овошје и зеленчук. Режисерот успева толку брилијантно да ја долови убавината на руралниот живот што буквално секој гледач е целосно воодушевен од овие пејзажи.

7. Стенкањето на црната змија (2006)

Фармер собира девојка покрај патот која страда од неколку зависности. Во текот на целиот филм тој се обидува да ја превоспита и да покаже дека животот не е толку лош. Има неверојатна хемија помеѓу главните актери Семјуел Л. Џексон и Кристина Ричи , а сензуалната блуз изведба на Џексон го прави овој филм навистина естетски убав.

8. Јас сум Киборг, но тоа не е во ред (2006)

Филмот раскажува за дечко и девојка кои случајно завршуваат заедно во иста клиника, каде што се лекуваат од ментално растројство. Тие си помагаат и постепено се движат кон целосно закрепнување. Нежниот и љубезен филм е исполнет со бизарни детали во кадрите, а се одликува и со бунт од бои кои се добро избрани и не само што не го одвлекуваат вниманието, туку, напротив, го надополнуваат она што се случува.

9. Мелница и крст (2011)

Филмот на полскиот режисер Лех Мајевски е всушност фантазија за судбината на хероите од приказната на Питер Бројгел „Патот до голготата“. Со помош на дигитални ефекти, креаторите на филмот успеале да го наполнат филмот со светли живописни композиции, така што гледачот добива впечаток дека ликовите на сликите оживуваат на екранот. Еден критичар напишал : „Ова е толку впечатлив, убав, чуден, застрашувачки, животен филм што публиката очајно ќе се обиде да влезе во самата слика“.

10. Перси (2020)

Канадскиот фармер Перси со години одгледува органско овошје и зеленчук. Сепак, неочекувано, ГМО се најдени во неговите насади. Поради ова, Перси влегува во правна битка со голема компанија која е вмешана во овој случај. Живописните и колоритни пејзажи им даваат посебна убавина на кадрите.

11. Очајни одмаздници (2021)

Дејствието на филмот се врти околу четворица уметници на патувачки циркус, принудени да бараат ново место за настап. Имаат феноменални супермоќи, а некои сакаат да ги користат и не баш за доброто на општеството. Филмот е опишан како храбар спој на историска драма и научно-фантастичен трилер и  е опишан како прекрасен и спектакуларен начин да се долови сето тоа.

12. Бекстејџ (2014)

Од детството, доминантната мајка на Нони ја подготвува за слава и популарност. Но, славата што ја снашла девојката толку ја вознемирува што е подготвена да направи страшен чин. Животот на Нони го спасува полицаец кој се вљубува во неа. Прекрасната слика и идеалната игра на актери се надополнети со прекрасната музика. Еден филмски критичар вели дека откако ќе го погледнете овој филм, срцето ќе ви биде исполнето со леснотија и сигурно ќе сакате да држите нечија рака.

13. Дива круша (2018)

Аспиративниот писател се враќа во својата родна земја по дипломирањето. Тој би требало да објави книга и да најде спонзори, но открива дека татко му оставил големи долгови, што ја комплицира неговата и онака тешка ситуација. Благодарение на извонредната режисерска и камерманска екипа, овој филм може да се доживее како вистинско кино уживање.

14. Фатално искушение (2017)

Колин Фарел, Ел Фенинг, Кирстен Данст, Никол Кидман играат во овој во драматичен трилер. Дејството на филмот се одвива во затворен пансион за девојки, каде одеднаш се појавува маж и станува предмет на искушение. Како што истакнуваат критичарите , во овој филм актерите ги играат некои од нивните најдобри улоги во нивните кариери. Некои експерти велат дека филмот е направен со вкус од режисерката Софија Копола и го нарекува „несомнено убав“.

15. Енола Холмс (2020)

„Енола Холмс“ е еден од највисокоестетичките модерни филмови. Раскажува за сестрата на Шерлок Холмс, која се обидува да ја пронајде својата исчезната мајка. Дејството се случува во „Едвардска“ Англија, која плени и маѓепсува. Некои гледачи велат дека буквално им се одзема здивот од гледањето на овој филм, а сето тоа е благодарение на одличната глума и брилијантните визуелни ефекти.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.