„Што е тоа што го гледа детето?“ Жестока дебата на интернет предизвика контроверзии кај луѓето за можеби вистинското постоење на чудовиштето Годзила

„Google Maps“ не се користi само за насоки или за шетање на ново место. Тоа е, исто така, ризница за информатичарите на Интернет, кои ги ловат најчудните и најлудите работи на „Google“.

 

 

 

Апликацијата на технолошкиот гигант ги откри некои од најскриените агли на светот. И ова беше дефинитивно случај за едно неодамнешното откритие, кое ги збуни луѓето кога беше објавено на „Reddit“.

 

Why is godzilla on Google earth?
byu/BrainSensations inGoogleEarthFinds

 

Во океанот во близина на Тајван, изгледа како чудовиштето Годзила да плива во водата. На subreddit r/GoogleEarthFinds, корисникот u/BrainSensations ја поттикна дебатата со неговата објава откако го забележаа измислениот лик на страницата.
За оние кои не знаат, Годзила е легендарниот ѕвер од Земјата на изгрејсонцето, познат по своите лудории што ги уништуваат градот и неговиот огнен здив.
Сликите во објавата покажаа дете кое покажува кон морето од брод. Но, кога камерата се придвижува за да види кон што покажува детето, се гледа ѕвер како диносаурус како демне под водата – што предизвика споредби со Годзила.

 

 

Објавите оставија многу гледачи поделени околу тоа дали е вистинска фотографијата или не

Создавањето лажни прикази на „Google“ често вклучува манипулирање со вештачка интелигенција и користење на софтвер што симулира движење на локацијата или менување на слики. Па, затоа никогаш не е 100 % сигурно дали она што го гледаме на фотографиите од оваа апликација се реални. Овие фабрикувани визуелни елементи може да бидат дизајнирани да измамат, прикажувајќи погрешни локации, рути или географски карактеристики што не постојат.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *