Што јадел во текот на денот еден од најистакнатите имунолози на 20 и 21 век – проживеа до својата 108-ма година, а бил работно активен до 106

Вилијам Френкланд, роден на 19 март 1912 година, стана еден од најистакнатите имунолози во 20-от и 21-от век. Тој почина на 2 април 2020 година, на 108-годишна возраст. Тој почина во Лондон поради компликации поврзани со СОВИД-19.

Но, неговиот живот, исполнет со научни откритија и професионални достигнувања, беше неверојатно долг и исполнет со настани.

 

 

Дипломирал на Универзитетот Оксфорд и ја започнал својата медицинска кариера за време на Втората светска војна, служејќи како лекар во британската армија. По војната, Френкленд ја продолжил својата работа во имунологијата, станувајќи водечки експерт за третман на алергиски реакции и астма.

 

 

За време на кариерата која траела повеќе од седум децении Френкланд даде непроценлив придонес во медицината. Тој бил еден од првите што ги проучувал ефектите на поленот врз алергиските реакции, што довело до развој на современи методи за дијагностицирање и лекување на алергии. Работејќи со познатиот алерголог Артур Софер, тој ги развил првите антихистаминици. Покрај тоа, Френкланд работел активно на создавање имуни серуми кои помогнаа да се спасат илјадници животи.

Френкленд има добиено бројни награди и признанија за неговите достигнувања. Меѓу нив е и Орденот на Британската империја, кој го доби за неговиот придонес во медицината. Неговата работа за третман на алергии е објавена во престижни медицински списанија, а неговите презентации на меѓународни конференции привлекоа илјадници слушатели. Френкленд бил и визитинг професор на неколку водечки светски универзитети, каде што го споделувал своето искуство и знаење со млади научници.

 

Дури и на возраст од над сто години, Френкланд продолжил да биде активен во научната работа. Неговото истражување во имунологијата остана релевантно, а неговите предавања и публикации инспирираа нова генерација научници. Редовно учествувал на меѓународни симпозиуми и конференции, каде ги споделувал своите откритија и техники. Неговата единствена способност да комбинира научно знаење со практични совети ги направило неговите презентации неверојатно корисни за медицинската заедница.

 

Појадокот бил важен дел од денот за Френкленд. Утрото го започнувал со овесна каша, варена во вода или млеко, со додавање на свежо овошје – обично јаболка или бобинки. Кашата му обезбедувала енергија и есенцијални витамини за да го започне денот. Френкленд верувал дека урамнотежениот појадок помага во одржување на високо ниво на здравје и имунитет. Во својата овесна каша додал шолја зелен чај, за кој сметал дека е корисен за одржување на виталноста и концентрацијата.

 

 

За ручек, Френкланд претпочитал лесни, но хранливи јадења. Обично тоа било салата од свеж зеленчук со додавање на маслиново масло и сок од лимон. Тој се обидел да вклучи разновиден зелен зеленчук во својата исхрана, како спанаќ, брокула и зелка. Како извор на протеини избрал посно месо, риба или мешунки. Френкленд, исто така, вклучил леб од цели зрна или киноа во неговиот ручек, што му обезбедувало на телото есенцијални јаглехидрати и влакна.

 

Френкланд исто така ја правел вечерата лесна и хранлива, избегнувајќи тешка храна ноќе. Обично тоа било чорба од зеленчук или супа направена од свеж сезонски зеленчук. Понекогаш си дозволувал парче посно месо или риба. Печен или зеленчук на пареа често јадел како прилог. Френкленд во својата исхрана вклучил и јаткасти плодови и семки, богати со здрави масти и протеини. Тој верувал дека лесната вечера промовира добар сон и обновување на телото.

Долговечноста и здравјето на Вилијам Френкланд се резултат не само на неговата генетика, туку и на свесниот пристап кон исхраната и начинот на живот. Неговата исхрана била урамнотежена и богата со хранливи материи, што помогнало да се одржи високото ниво на енергија и силен имунитет. Френкланд, исто така, ја истакна важноста на физичката активност, редовното одење и позитивниот став кон животот. Неговиот пример покажува дека свесниот пристап кон исхраната и здравјето може значително да го подобри квалитетот на животот и да го продолжи за многу години.

 

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *