Што може да се случи ако одеднаш престанете да пиете кафе? 6 последици кои ќе ве предомислат доколку сакавте да го направите тоа!

Иако кафето има голем број здравствени придобивки, откажувањето од него може да биде вистинската одлука за некои луѓе. Но, колку и да звучи примамливо да започнете да живеете живот без кофеин што е можно поскоро, подобро е постепено да ја намалувате количината на кафе што ја пиете и да си дадете време да се прилагодите на промените. Нашите тела стануваат зависни од кафето, а неговото исфрлање од исхраната одеднаш може да предизвика некои непријатни симптоми, познати и како повлекување од кофеин.

Ние денес го направивме нашето истражување за да откриеме што ќе се случи ако одлучите да го исфрлите кафето од вашата исхрана еднаш засекогаш.

 

1. „Може да добиете главоболки“

Ако некогаш сте се разбудиле со ужасна главоболка, веројатно знаете дека шолја топло и силно кафе може да ја уништи оваа болка. Ова се случува затоа што кафето ги стеснува крвните садови во вашиот мозок. Кога одеднаш ќе одлучите да го исфрлите кафето од вашата исхрана, тоа предизвикува отворање на крвните садови, што го зголемува протокот на крв во мозокот. Вашето тело може да реагира на оваа ненадејна промена во протокот на крв со болни главоболки кои ќе траат додека мозокот се прилагодува на зголемениот проток на крв.

 

2. „Може да се чувствувате поанксиозно“

Колку и да звучи контрадикторно, откажувањето од кафе всушност може да ве направи уште понервозни. Иако кофеинот може да предизвика чувство на нервоза, вашето тело станува ментално и физички зависно од него. Исклучувањето на кафе одеднаш може да направи да се чувствувате вознемирени и под стрес. И ако сте навикнати да јадете слатки со шеќер или засладени сирупи, може да почувствувате и симптоми на повлекување на шеќер, што може да предизвика да чувствувате уште поинтензивна нервоза.

 

3. „Може да влијае на вашата кожа“

Анксиозноста може да предизвика да се потите и срцето да чука многу побрзо, а тоа не е добро ниту за вашата кожа. Тоа е затоа што го активира производството на кортизол, познат и како хормон на стрес, кој влијае на порите на вашата кожа и предизвикува зголемување на производството на маснотии. Ова, пак, може да доведе до затнати пори, митесери и кожа која изгледа мрсна. Стресот и анксиозноста се најлошите непријатели на вашата кожа, па дури и може да предизвикаат вашата кожа да старее предвреме.

 

4. „Вашите заби ќе станат почувствителни“

Еден од најнепријатните симптоми на одвикнување од кофеин е веројатно гадењето. Вознемирен стомак и гадење може да предизвикаат повраќање, што, пак, може да влијае на вашите заби. Иако честото пиење кафе може да ги извалка вашите заби и да предизвика да изгледаат жолтеникаво, ненадејното откажување од него не е добро ниту за вашето орално здравје. Повраќањето може да предизвика сувост на устата и ерозија, што ги прави вашите заби почувствителни и склони кон кариес.

 

5. „Ќе имате вртоглавици“

Ако сте љубители на кафе, знаете дека ако се чувствувате малку зашеметено наутро, вашата омилена шолја кафе ќе ви го спаси денот. Но, штом еднаш ќе донесете одлука да се откажете од кафето, на вашето тело му треба време да се прилагоди на овие промени и може да одговори со чувство на вртоглавица. Обидете се да седнете или да легнете ако чувствувате тешка глава. Овие симптоми обично траат до 9 дена, а на вашето тело му треба време да се навикне на промената.

 

6. „Ќе имате проблеми со концентрацијата“

Покрај тоа што ќе ви помогне да се разбудите наутро, кафето може да го подобри вашиот фокус пред испити или тежок ден на работа. Кофеинот го зголемува нивото на адреналин, предизвикувајќи го вашиот крвен притисок да се подигне и исто така го стимулира мозокот. Откако ќе одлучите да живеете без кофеин, тоа може да предизвика да се борите со концентрацијата на почетокот, но вашето тело на крајот ќе се навикне да функционира без него.

Дали некогаш сте се обиделе да се откажете од кафето? Дали мислите дека е полесно да го направите тоа постепено или одеднаш да започнете живот без кафе?

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.