Што му направивте на човекот? 71 годишен Африканец има несекојдневен страв… страв од жени

71-годишниот Африканец повеќе од половина век води затскриен живот во својата куќа, опкружена со висока ограда од 3 метри. Неговиот опсесивен страв од жените го принуди да се изолира од надворешниот свет.

 

 

Се започна кога Калитка имал 16 години. Му станало јасно дека неговиот страв од припадниците на спротивниот пол е премногу силен за да се игнорира. Не можел да биде ни покрај жени, а камоли да разговара со нив. Како резултат на тоа, тој изградил дрвена ограда околу својот скромен дом и оттогаш не ја напуштил својата територија. Жените од неговата заедница секогаш се грижеле за него, оставајќи храна и облека во неговиот заклучен двор. Иако никогаш не дозволува да влезат внатре, тој тоа го цени.

„Чудно е, но и покрај стравот од жените, ние сè уште му помагаме да добие храна и неопходни работи“, рече една жена од заедницата. „Кога ќе се обидеме да му помогнеме, тој не ни дозволува да се приближиме или да разговараме со него. Наместо тоа, ги оставаме работите кај него дома и тој доаѓа и ги зема. Тој не држи на дистанца, но сепак го прифаќа она што го нудиме“.

 

 

Иако Калитке Нзамвите никогаш не бил дефинитивно дијагностициран, се верува дека тој страда од ретка фобија наречена гинофобија. Оваа состојба се карактеризира со морбиден и ирационален страв од жените.

„Не сакам жени околу мене затоа што ме плашат“, призна 71-годишниот. „Се заклучив овде и ја опколив мојата куќа со ограда за жените да не можат да ми се доближат“.

Приказната излезе на виделина во август 2023 година кога африканската медиумска компанија Афримакс објави видео за него. Видеото подоцна стана популарно, но информациите за потеклото на човекот остануваат мистерија.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *