Што си мисли дека прави овој човек? Илон Маск во неговата лабораторија во „Неуралинк“ се претпоставува дека убил над 1500 животни, кои биле подложени на ЕКСТРЕМНИ услови и ИЗМАЧУВАЊЕ

Ужасното тестирање на животни извршено за да го оживее проектот на Илон Маск „Neuralink“, вклучува дупчење дупки во главите на мајмуните и нивно полнење со лепак, открија нови истражувања. Во неделата кога Маск тврдеше дека за прв пат ставил имплант „Neuralink“ на човек, документите покажуваат дека компанијата користела „Bioglue“ за да ги закрпи дупките во главите на мајмуните по операциите.

 

 

 

Документите објавени од Универзитетот Дејвис, Калифорнија, кој соработуваше со „Neuralink“ во тестовите цели три години од 2017 до 2020 година, покажуваат дека мајмуните имале операции на черепите до 10 пати пред да бидат чипирани.

Извештаите за смртта откриваат дека на мајмуните им биле ампутирани делови од екстремитетите и биле во постојани болки и повраќање. „Neuralink“ уби најмалку 1.500 животни во последните години, вклучувајќи овци и свињи, за време на потрагата по чип кој ќе им овозможи на луѓето да ги контролираат електронските уреди со својот ум.

 

 

 

Документите беа добиени од Комитетот за лекари за одговорна медицина, група за кампања, која рече дека мајмуните претрпеле „екстремно страдање“ за време на „систематско непочитување“ на нивните животи. ПЦРМ рече дека јавноста треба да биде скептична во врска со тврдењата на Маск, основачот на „Tesla“ и „SpaceX“, кој се пофали оваа недела: „Замислете ако Стивен Хокинг би можел да комуницира побрзо од брзински дактилограф или аукционер. Тоа е целта“.

Во соопштението се вели: „Neuralink“ има добро документирана историја на спроведување на непотребни, невешти експерименти кај мајмуни, свињи, овци и други животни кои предизвикуваат сериозна загриженост за безбедноста на неговиот уред. Како таква, јавноста треба да продолжи да биде скептична за безбедноста и функционалноста на кој било уред произведен од „Neuralink“.

Во соопштението се додава дека „вистинските намери на Маск за „Neuralink“ се вознемирувачки јасни“.

Во него се вели: „Тој постојано вели дека целта на компанијата е „да постигне симбиоза со вештачката интелигенција“, што не е нужно во согласност со развојот на третмани за пациентите.
„Neuralink“ соработуваше со „UC Davis“ од 2017 до 2020 година. Наводно, меѓу 1.500 убиени животни има повеќе од 280 овци, свињи и мајмуни.

 

 

 

Додека Маск, наводно, рекол дека сака тест мајмуни да живеат во „мајмунскиот Таџ Махал“, фотографиите добиени од DailyMail.com од лабораторијата во УС Дејвис прикажуваат многу поостра реалност со мали метални кафези наредени еден врз друг. Документите ги вклучуваат договорите помеѓу „Neuralink“ и „UC Davis“ во кои било наведено дека на универзитетот ќе му бидат исплатени 796.006 долари за првиот круг на тестирање од јули 2017 до јули 2018 година.

Во застрашувачки детали, една сметка наведе дека трошоците вклучуваат 11.870,40 долари за купување три животни и 14.349,12 долари за операција. Документот бил потпишан од Ахмад Хаким-Елахи, извршен директор на истражувачката администрација во „УС Дејвис“. Меѓу другите кои се именувани во документите е и д-р Џон Морисон, професор по неврологија.

 

 

Е-пошта од 26 јануари 2021 година од Ен Мари Бојланд, директорка за администрација и операции во УС Дејвис, наведува дека колеџот имал „максимален договор“ со „Неуралинк“ од 1.296.006 американски долари.

Меѓу тестовите што биле спроведени беа и тренинзите за однесување кои ја мапираа нервната активност на она што мајмунот го правел. Животните би стигнале до одредени локации со рацете или би правеле вежби за краткорочна меморија, кои би се засилиле со помош на задоволства.
Во декември 2022 година, „Ројтерс“ објави дека компанијата била под истрага од „USDA“ и Министерството за правда за прекршување на благосостојбата на животните.

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *