„Стотици милиони би загинале во првите 72 минути од нуклеарната војна“ – Експерт зборува што би се случило доколку започне нуклеарна војна и што мислат на оваа тема големите политички имиња

Експерт издаде остро предупредување за заканата од нуклеарна војна, тврдејќи дека „како и да почне, завршува со сите мртви“.

Ени Џејкобсен, која е автор на неколку бестселери за американската војска, вклучително и студии за строго доверлива истражувачка лабораторија ДАРПА и озлогласената Област 51, вели дека во случај да биде откриено руско или кинеско лансирање ракета, американскиот претседател би имал само шест минути за да донесе клучна одлука.

Дали тие возвраќаат – што неизбежно води до смрт на речиси целото светско население – или дозволуваат еден од американските градови да биде избришан од мапата?

 

Таа зборуваше за сегашната американска доктрина за „подигнување при предупредување“ значи дека одмаздата ќе се случи пред да има време да се поставуваат прашања за тоа зошто е активирано првичното предупредување.

„Едно недоразбирање, една погрешна пресметка нѐ дели од нуклеарниот Армагедон и без разлика како започнува нуклеарната војна, таа завршува со сите мртви“, рече таа.

„Американското Министерство за одбрана има систем за рано предупредување. А системот во вселената се нарекува SBIRS, констелација на сателити кои ги следат сите непријатели на Америка. Значи, во моментот кога се лансира ракетата, тие го гледаат жешкиот издув на ракетата дел од секундата по неговото лансирање. И така, започнува оваа застрашувачка политика наречена лансирање на предупредување, а тоа е контранапад на САД. Причината што Соединетите Држави толку жестоко гледаат за нуклеарно лансирање некаде низ светот е за да може нуклеарниот команден и контролен систем во САД да преземе акција за веднаш да изврши контранапад. Таа политика, започнувајќи со предупредување, е токму онака како што вели, тоа значи дека САД нема да чекаат да апсорбираат нуклеарен напад. Ќе лансира нуклеарно оружје како одговор пред бомбата навистина да погоди“.

 

Во повеќе од една прилика во минатото беше дадена наредба руските или американските сили да извршат нуклеарен напад, за подоцна да се дознае дека командата била издадена по грешка. Можеби следниот пат нема да имаме толку среќа.

Ени додава дека барем еден поранешен претседател на САД изразил сомнеж дали е рационално да се ослободи Армагедон врз основа на аларм на радарскиот екран.

„Претседателот Реган се осврнува на шестминутниот прозорец и го нарекува ирационален. Тој вели: „Како може некој да донесе одлука за лансирање нуклеарно оружје врз основа на блиц на радарски опсег?“

 

За разлика од она што го гледаме во филмовите, нуклеарната ракета не може да се повлече или да се пренасочи откако ќе се притисне копчето за лансирање – нешто што самиот претседател Реган не го знаеше.

Ефектите од нуклеарна експлозија сè уште не се широко разбрани, вели Ени, а добиениот облак од печурки ќе ги повлече луѓето од стотици километри наоколу и ќе ги фрли на небото додека горат до смрт – а ужасот се повторува во градовите ширум светот.

 

„САД имаат распоредено 1.770 нуклеарни оружја, што значи дека тие оружја би можеле да лансираат за само 60 секунди и до неколку минути. Русија има 1.674 распоредени нуклеарни оружја, истото сценарио, нивните оружени системи се на исто ниво со нашите“.

Кога оружјето ќе детонира, ветровите со брзина од 500 километри на час би предизвикале масакр, вели таа.

„Зборуваме за тоа дека луѓето со километри ќе бидат вмшукани во тоа стебло. Кога ќе го видите облакот како печурка, тоа би биле луѓе“, рече таа

Таа вели дека интервјуирала десетици големи политички и воени фигури за концептот на нуклеарно одвраќање и сите се согласиле за еден детал.

„Секој извор што го интервјуирав за оваа книга, од поранешни секретари за одбрана, команданти на нуклеарните сили, команданти на Стратком, директори на ФЕМА, инженери за нуклеарно оружје, сите тие го споделија со мене заедничкиот именител дека нуклеарната војна е лудост“, рече таа.

 

Ако американскиот претседател ја донесе таа судбоносна одлука да возврати, безброј животи ќе бидат згаснати за помалку време отколку што е потребно за играње фудбал.

„Прво милиони, потоа десетици милиони, а потоа стотици милиони луѓе ќе загинат во првите 72 минути од нуклеарната војна. И тогаш доаѓа нуклеарна зима каде што милијарди потоа умираат од глад“.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

  • Жарко Г. напиша:

    Па, нека му ја мисли оној бабоебецот од Елисејската палата во Парис. Многу нешто му се курчи на Путин, а ваму дрсло невиден. Поарно нека си молчи и нека си ја гледа тоа бабата зошто „мечката“ може да му направи PUT IN и да му среди и на Франција победа на Евровизија…во преносна смисла на зборот

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *