Студено место полно со мистерии: Какви сѐ појави и суштества крие Антарктикот, едно од најмалку истражените места на светот?

Што ви паѓа на ум кога ќе го слушнете зборот Антарктик? Најверојатно, „студ, снег, мраз и пингвини“. Сепак, ова е еден од најмалку истражените региони во светот кој крие многу чудни и уникатни работи. Проверете ги.

 

Не мора да одите на Антарктикот за да ја видите оваа чудна работа. Сè што треба да направите е да го отворите „Google Earth“ и да се преселите на еден од најјужните острови на Антарктикот – островот Крал Џорџ. Неодамна, корисниците на Интернет забележаа голем и прилично чуден влез во пештерата. Каде води овој широк мрачен премин? Луѓето почнаа да даваат предлози.

„Тоа е влез во тајна база или некоја лабораторија! „Ова е дел од вселенски брод што се урна таму пред илјадници години“. „Ова е вратата на античкиот град Антарктик“. „Можеби, има огромна карпеста планина со древна пештера под сиот овој снег и мраз“. Па, има некои идеи. Корисниците ги пресметале приближните димензии на оваа пештера. Таму можете да скриете патнички авион Боинг!

 

Природата веројатно го создала овој влез. Ова е логично објаснување, но има два чудни фактори. Прво, погледнете во подножјето на планината. Се чини дека таму има чекори. Тие се со темна боја – како да се направени од камен. И ако погледнете внимателно, можете да забележите нешто слично на човечки отпечатоци. Влегол ли некој во оваа пештера? Или можеби некој сè уште живее таму сега? Втората необичност е исчезнувањето на мистериозниот наод. За прв пат, луѓето го забележаа на фотографијата на „Google Maps“ во 2007 година. Тогаш влезот исчезна. Потоа, дупката повторно се појави неколку години подоцна. После тоа, исчезна. И во 2022 година, луѓето повторно ја видоа.

Можеби, стариот снег се топи, паѓа нов слој, потоа ветерот го дува и циклусот се повторува. Но, наводните чекори што водат длабоко во пештерата предизвикуваат сомнеж за природното потекло на овој тунел. Можете лесно да ги најдете координатите на Интернет и да ја посетите пештерата преку „Google Earth“. Можеби ќе видите нешто таму и ќе му кажете на светот!

 

Има уште една чудна работа што луѓето ја открија со помош на „Google Earth“. Во 2020 година, еден корисник пронашол чуден предмет што личел на џиновски брод на 15о километри од брегот на Антарктикот. Бил покриен со мраз и снег и лежел на страна. Изгледало како брод за крстарење. Можеше да ги забележите прозорците, палубата и мостот… Но, не сите луѓе се согласија со ова. Некои тврдеа дека тоа е вселенски брод. Други рекоа дека тоа е некаква тајна зграда. Корисникот кој прв го забележал „бродот“ изјавил дека неговата големина е совршена должина за патнички брод. Но, што прави овој брод на толку оддалечено место среде глечер? Како дошол овде? Кој бил неговиот капетан? Одговорите на овие прашања се уште никој не ги нашол.

 

Во 2016 година, луѓето со помош на „Google Earth“ открија фотографија од непознато морско чудовиште кое лебди покрај брегот на Антарктикот. Ова суштество личеше на џиновска лигња со должина од околу 200 метри! Тоа е малку пократко од три вагони. Замислете го овој џиновски Кракен како плива во темните, ледени води на Антарктикот и влече на дното сè што ќе сретне на својот пат. Можеби тоа е големиот и страшен Ктулху или некој од неговите потомци?

 

Антарктикот е регион во најјужниот дел на Земјата во кој се наоѓа континентот Антарктик. А Арктикот е сосема друга земја. Тие ги имаат истите природни услови – мраз, вода и снег. Но, тие се наоѓаат во различни делови на планетата. Арктикот е на Северниот Пол. Антарктикот е на Јужниот пол. Сега, назад на откритието. Научниците изнесоа теории дека мразот на Антарктикот крие огромна мрежа на слатководни реки и езера. И во 2022 година, тие најдоа нов екосистем. Истражувачите го истражувале ледениот гребен на Антарктикот Рос и неговите подземни реки. Ова е масивно парче мраз што лебди во океанот.

Тим од Нов Зеланд користел специјална платформа за дупчење опремена со довод на топла вода за да ископа дупка длабока 2ооо метри. Потоа, тие спуштиле неколку видео камери и виделе илјадници ракови како пливаат во различни правци. Така се чини, тие се многу неорганизирани.

 

Во водите на Антарктикот можете да ги сретнете и некои од најстрашните суштества на планетата. Ова се морските пајаци. Тие го добиле ова име затоа што личат на копнени пајаци. Но, тие се всушност вид на морски членконоги. И за разлика од копнените пајаци, оние во океанот се многу поголеми. Тие изгледаат како 8 силни нозе без тело. Еден таков пајак може да биде како чинија за вечера во ширина. Некои од нив немаат очи и имаат пробосцис наместо вилици. Морските пајаци се слабо проучени бидејќи живеат во длабоки ладни води.

Антарктикот крие многу малку познати животни. Во неговите глечери има долги тунели кои водат во страшна темнина. На овој студен континент, луѓето пронашле остатоци од џиновски диносауруси и други древни суштества, како што се предците на модерните патки. Многу подземни реки и езера кријат неистражен див свет. Дури и мразот овде може да биде чуден. Погледнете ги овие ледени брегови со пруги! Имаат сини, црни, зелени и тиркизни ленти. Бојата зависи од условите на водата при замрзнување. На пример, зелените линии се појавуваат поради алгите; сините се формираат кога водата пребрзо замрзнува.

  • Ruzica напиша:

    Kako se odi na mesecinata , na Mars a zemjata neispitana pri jaka tehnologija?

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *