Студент уморен од плаќање кирија и долгови, си гради мала куќа на тркала за да си живее безгрижно

Цените на киријата не се намалуваат. Ниту цените на школарината за факултет, учебниците, храната и другите трошоци со кои студентите често се наоѓаат заглавени. Овој студент на колеџ одлучил како ќе си го поедностави животот. Тој изгради свој мал дом и сега живее на свое и без долгови.

Бредли, студент од Џексонвил, Флорида, само што започнал со факултет. Својата прва година на факултет ја поминал плаќајќи кирија, а после тоа знаел дека тоа не е за него. По неговата прва година, тој одлучил да се врати дома за да заштеди пари за да го создаде домот без кирија и без долгови што го сакал. Заштедил, а потоа почнал да работи градејќи го својот мал дом.

Својот дом го нарекува „Rolling Quarters“ и ова е дефинитивно одличен опис за него. Големината е 8,5 метри на 3 метри. Има долготрајна винил завршница за да му даде изглед и чувство на бунгалов на плажа на Флорида. Ја изградил и на тркала, така што ако сака да се движи, може да се движи веднаш заедно со својот мал дом.

Иако е мал, тој максимално го искористил просторот. Многу е отворен и е со простран дизајн. Кога ќе влезете, можете да видите сè до задниот дел. Тоа, во комбинација со големиот прозорец на крајот, навистина го осветлува и отвора малиот простор. Тоа е мал дом што изгледа поголем отколку што е.

Честопати, кога луѓето мислат на мали домови, тие мислат и на мали кујни. Иако неговата кујна сигурно има ограничувања што поголемите домови со целосна големина не мора да ги имаат, таа е многу попространа отколку што претпоставувате. Тој направил работна површина, совршена за подготовка на храна. За да го максимизира просторот, тој земал електрична рингла која може да ја чува под работната површина. Се погрижил да постави голем кујнски мијалник за да не биде проблем миењето садови.

Неговиот салон и трпезаријата служат како еден простор. Тој има удобен кауч со вграден простор за складирање. Тој, исто така, има мала маса што е поставена веднаш пред еден од прозорците. Тој си направил и пријатна, удобна, минималистичка мансарда за спиење. Исто така има голем кревет, како и старо шкафче за складирање.

На задниот дел од куќата, Бредли изградил мал деловен простор. Ова било важно за него бидејќи како студент на факултет, треба да учи. Тој одлучил дека го цени тоа што има простор одвоен од дневната соба. За него, одвојувањето на работата од времето за релаксација било многу важно.


Некои мали домови немаат толку функционални бањи како другите. Удобното искуство во бањата било исто така важно за Бредли. Поради оваа причина, тој поставил туш со целосна големина. Тој, исто така користи тоалет за компостирање наместо тоалет за кој е потребна вода. Ова е многу поудобно бидејќи значи дека нема потреба да ја пушта водата секогаш кога сака да оди во тоалет.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.