Судиите на ЕП 2024 година воведуваат „РОБОТСКА“ топка, со цел да се избегне мамење или било какви несигурности со ВАР технологијата

Сите топки на турнирот ЕП 2024 – кој започнува со домаќинот Германија против Шкотска – се опремени со микрочипови со сензори за движење кои можат да го следат секој допир со брзина од 500 пати во секунда. Вештачката интелигенција е доволно чувствителна за да се утврди без сомнение дали топката ја допрела линијата во шеснаесетникот или дали играчот залутал во офсајд во моментот кога била шутната.

 

 

 

Сега за прв пат ТВ публиката ќе може да гледа графика на фудбалски сникометар во стил на отчукување на срцето, која покажува дали играчите ја допреле топката или не во клучните моменти.

 

 

 

Тоа е дел од акцијата за транспарентност на „УЕФА“ за да помогне во намалувањето на фрустрацијата на навивачите. Во уште еден нов развој, огромните екрани во стадионите ќе понудат технички објаснувања за ВАР кои ќе откријат зошто се направени. Тие, исто така, ќе бидат достапни за ТВ радиодифузерите. Роберто Розети, главниот судија на „УЕФА“, кој го презеде водството на финалето на Евро 2008 меѓу Шпанија и Германија, рече: „Имаме најдобра технологија на располагање“.

 

 

Тој рече дека за време на турнирот, судиите и капитените ќе бидат поканети да се вклучат во јасен дијалог околу клучните одлуки. Судиите ќе можат да им ги објаснат причините за пресудите на ВАР на капитените или на другите играчи доколку капитенот е голман.

Од капитенот ќе се очекува да побара од соиграчите да се држат на дистанца од судијата и да не го опкружуваат, а ќе добијат жолти картони сите оние коишто ќе го прекршат правилото. Четврти функционери ќе им дадат објаснувања на раководните лица.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *