Супермоделот Паулина Поризкова изгледа прекрасно на 57 години и позира за „Вог“. А, кога доктор ѝ предложил пластична операција, таа…

Кариерата на чешкиот модел Паулина Поризкова започна во раните 1980-ти. Во текот на следните две децении, таа работеше со многу познати брендови и се појави на бројни насловни страници на модни списанија. Во 2000-тите, нејзината манекенска работа станала се поретка, а Паулина се обидела да глуми и да пишува. Но, неодамна таа повторно успеа да се пробие во светот на модата, овој пат со нова порака дека жената може да биде привлечна на која било возраст.

 

1. „Таа се појави на насловната на „Vogue“ непосредно пред нејзиниот 58 роденден“

 

Насловната страна на првото издание на „Vogue Scandinavia“ 2023 е необична. Наместо обични модели со беспрекорна кожа без брчки, гледаме зрела, самоуверена жена која е сигурна во својата привлечност. Паулина носи нежен розов фустан и елегантни црни ракавици до лактите. Со целиот свој изглед таа пренесува дека убавината нема старосни ограничувања и дека промените во изгледот не треба да се кријат, туку да се прифатат.

„Се чувствувам како да претставувам 50-годишни жени кои изгледаат одлично на нивна возраст. И длабоко чувствувам дека ни треба повеќе застапеност“.

 

2. „Тешко ѝ било да ги прифати промените“

На Паулина и било тешко да ја најде својата самодоверба. Таа вели дека и недостига вниманието што луѓето и го посветувале кога била млада. Кога целиот ваш живот се врти околу вашиот изглед, тешко е да ги прифатите промените што ви се случуваат како што стареете, особено во општество кое е фиксирано на идејата за младост како нашето.

Но, работата е во тоа што Паулина не се чувствувала многу подобро во минатото. Кога беше во цут, секогаш ја споредувале со другите. „Веројатно тоа беше кога се чувствував најлошо за себе. Влезете во соба и на сите им го одземете здивот? Уште повеќе, одете во соба знаејќи дека некои луѓе шепотат дека не сте толку убава одблиску или во реалниот живот, дека Ел има подобро тело, дека Кристи има подобри заби“, коментира таа.

 

Паулина најде доверба во тоа која е сега. Сфатила дека иако има брчки, тоа не го менува фактот дека е помудра и дека сепак има многу енергија. Таа ужива во долгите прошетки, одмарањето на плажа и самиот живот. Ова сознание ѝ даде сила на Паулина да се спротивстави на навредливите коментари на интернет дека нејзината убавина исчезнува.

 

3. „Кога лекар ѝ предложил пластична операција, таа…“

 

Во август 2022 година, Паулина напиша дека видела објава на „Инстаграм“ на хирург. Ја анализирал нејзината фотографија и опишал што треба да поправи со операции и производи за убавина. Како одговор, таа сподели ново селфи и ги замоли своите следбеници да не и кажуваат што да прави. Таа коментираше: „Ова е она со што се справува една постара жена во очите на јавноста. Ми рекоа дека на моето лице му треба „поправање“. Некако „погреши“ со стареењето“.

 

Коментарите за нејзиниот изглед сè уште ги повредуваат чувствата на манекенката. Еднаш, Паулина ги сподели своите мисли: „Сè за мене е подобро. Но имам брчки, а тоа не ме прави грда. Само мислев дека тоа е неправедно“. За време на фотосесиите, таа честопати е принудена да го гледа своето лице со толку неприродни детали што и поминува тешко. Во такви случаи, тешко е да не паднете во дупката на самозагрозеноста и несигурноста. Но, Паулина не се откажува и ги охрабрува другите да го променат својот став кон стареењето: „Прославете го она што е веќе таму“.

 

4. „Таа се труди да остане во форма и да ужива во животот“

За да го одржува своето тело во форма, Паулина редовно вежба и крева тегови. Покрај тоа, таа се труди да јаде здрава храна и да се придржува до одреден распоред. Вложува многу труд и не само за убавите фотографии. Таа сака да ја одржува својата активност што е можно подолго, разбирајќи дека може да има ограничувања како што старее. Единственото вечно нешто е убавината на светот околу нас. За да ужива што подолго, таа многу се грижи за своето тело и здравје.

„Останувањето во форма бара многу повеќе време и напор, но ми овозможува целосно да ја населам оваа школка што ми ја дадоа при раѓањето, нешто што го земав здраво за готово поголемиот дел од мојот живот. Но повеќе не. Сега е намерна одлука да му се дозволи на телото да работи најдобро што може, да бидам благодарна за неговата способност да ме движи низ светот за да продолжам да ја собирам убавината на сето тоа“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.