Суровата причина зошто фудбалерот Марк Кукуреља од Шпанија беше исвиркан на полуфиналето на Европското првенство 2024 во Германија

Ѕвездата на „Челзи“, Марк Кукуреља, беше пречекан со хор од свирежи на полуфиналето на Европското првенство 2024 во вторникот.

 

 

 

25-годишниот Кукурела беше дел од шпанската екипа која се судри со Франција на „Алијанц Арената“. Љубителите на фудбалот останаа збунети зошто е исвиркан од навивачите.

Причината е прилично едноставна, во вторникот вечерта имаше многу Германци на стадионот, а тие сè уште имаа лоши чувства за него. Германските навивачи се убедени дека требало да добијат пенал во четврт-финалето кога топката му удрила во рака на Марк.

Ударот на Џамал ​​Мусиала ја погоди раката на Кукуреља рано во судиското продолжение – и судијата во „Премиер лигата“, Ентони Тејлор, не прифати и покрај притисокот од навивачите и проверката на ВАР што ја потврди ситуацијата.

 

 

Имаше дури и петиција поставена на интернет за да се повтори натпреварот. Додека судијата Тејлор, исто така, беше остро критикуван за одлуката од навивачите на социјалните мрежи. Сепак, официјалните лица беа коректни во своето судење поради новите упатства на УЕФА. Како што пишува „ESPN“: „Пред-турнирскиот брифинг на УЕФА даде конкретен пример исто како Марк Кукурела, велејќи дека тоа НЕ треба да биде ракометна казна. Раката беше блиску до него и целта на играта со рака не беше да се одбрани ударот“.

„Тоа се разликува од пеналот што Јоаким Андерсен го призна против Германија. УЕФА смета дека таа позиција на раката е неприродна и создава бариера. Разбирливите навивачи би помислиле дека двете одлуки се погрешни… Но, тие не се според планираното толкување“.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *