Сушата во Јужна Африка достигна критично ниво: Околу 20 милиони луѓе се на работ на глад

Повеќе од 2.000 луѓе добија оброци со масло за јадење, сорго, грашок и други резерви во областа Мангве во југозападниот дел на Зимбабве. Дистрибуцијата на храна е дел од програмата финансирана од американската агенција за помош УСАИД и имплементирана од Светската програма за храна на ОН. Тие се обидуваат да им помогнат на некои од 2,7 милиони луѓе во руралните средини на Зимбабве кои се изложени на ризик од глад поради сушата што зафати голем дел од јужна Африка од крајот на 2023 година. Ги изгоре посевите што десетици милиони луѓе сами ги одгледуваат и на кои се потпираат за да преживеат, помогнати од сезоната на дождови. Но, луѓето сè помалку можат да се потпрат на своите култури и на временските услови.

 

Сушата во Зимбабве, соседните Замбија и Малави достигна критично ниво. Замбија и Малави прогласија национални катастрофи. Зимбабве можеби е на работ да го направи истото. Сушата ги достигна Боцвана и Ангола на запад, а Мозамбик и Мадагаскар на исток. Пред една година, голем дел од регионот беше поплавен од смртоносни тропски бури и поплави. Ова е врв на маѓепсан временски циклус: или премногу дожд или недоволно.

 

 

Ова е приказна за екстремните климатски настани за кои научниците велат дека стануваат се почести и попогубни, особено за најранливите луѓе во светот. Во Мангва, млади и стари луѓе се редат за храна, некои со колички со магариња за да однесат дома што ќе добијат, други само со колички.

 

 

Во јужна Африка, на 9 милиони луѓе, од кои половината се деца, им треба помош во Малави. Според УНИЦЕФ, повеќе од 6 милиони луѓе во Замбија, од кои 3 милиони се деца, се погодени од суша. Ова е речиси половина од населението на Малави и 30% од населението на Замбија. Милиони луѓе во Зимбабве, јужен Малави, Мозамбик и Мадагаскар нема да можат добро да се хранат до 2025 година поради овогодинешниот отпис на земјоделските култури. Системот за рано предупредување од глад на УСАИД проценува дека 20 милиони луѓе во јужна Африка ќе имаат потреба од помош во храна во првите неколку месеци од 2024 година.

 

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

 • kire напиша:

  Aj ne tropajte gluposti…vo Afrika e toplo od sekogash…ili propagirate za tkn klimatski promeni….ako sakaa vo afrika da nema gladni dosega nozea 100 pati da go napravat toa…a ne pari da troshat za lazni pandemii,lazni vojni,lazni nauchni dostignuvanja…samo glup moze da veruva vo napisite od tkn nezavisni mediumi

 • Жарко Г. напиша:

  А, дали и синовите и ќерката на Вилијам и Кејт се исто така гладни?!
  Или тие се „гладни“ само тогаш кога немаат на масата кавијар, тартуфи, јастози и други „сиромашни“ производи.

 • Коментирај анонимно

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *