„Светиот грал на потонатите бродови“ го открива своето богатство по цели три века: Експедицијата за негово истражување ќе чини милијарди долари

„Светиот грал“ на потонатите бродови останува на дното на океанот полн со злато и накит – но колумбиската влада го чува тоа за себе. Се верува дека легендарниот галеон Сан Хозе, кој потона покрај брегот на Карибите на Колумбија пред повеќе од три века, содржи 20 милијарди долари во злато, сребро и смарагди.

Колумбија го прогласи локалитетот за „заштитена археолошка област“ и сега започна подморска експедиција за да го процени „долгорочното зачувување и развојот на активности за истражување, конзервација и вреднување“ потребни за обезбедување на историското откритие.

 

 

 

Првата фаза од овој процес ќе се фокусира на снимање на бродот преку „ненападни“ далечински сензори, според Колумбискиот институт за антропологија и историја. Институтот додаде дека резултатите од оваа мисија за пронаоѓање факти може да го отворат патот за идни истражувања, кои би можеле да извлечат археолошки материјали од потонатиот брод.
Истражувачите од институтот објаснија дека имаат намера да распоредат подводен брод опремен со акустични технологии за позиционирање слични на сонар, како и потопно беспилотно летало за истражување на длабочините на локацијата.

„Оваа влада прави нешто што е без преседан“, според министерот за култура на Колумбија, Хуан Давид Кореа, „истражувајќи го потонувањето на галеонот како можност за разбирање на историјата и културата“.

Бродот, наречен „свет грал“ на потонати бродови поради неговото големо богатство, се враќал од Новиот свет кон дворот на шпанскиот крал Филип V, кога потонал на дното на океанот. Галеонот со 62 патници пловел од Портобело во Панама со богатство од 14 трговски бродови и три шпански воени бродови кога наишол на британската ескадрила кај Бару.

 

 

 

Во 2015 година, колумбиската влада објави дека тим нуркачи на морнарицата го откриле легендарниот брод кој лежи во речиси 3.100 метри вода. Колумбија го објави откривањето на Сан Хозе истата година – но до тој момент, тој веќе го привлече вниманието на авантуристите.

Колумбиската влада претходно тврдеше дека бродот ќе биде подигнат пред претседателот Густаво Петро да го заврши мандатот во 2026 година. Сепак, ќе има голема борба околу тоа кој е сопственик на бродот – со американска фирма која тврди дека го открила бродот и бара дел од богатството. Шпанската влада и домородна група, исто така, бараат сопственост на бродот.

 

 

 

Американската истражувачка компанија „Glocca Morra“ тврди дека го пронашла Сан Хозе во 1981 година и ги предала координатите на Колумбијците под услов да добие половина од богатството штом бродот ќе биде пронајден. Но, тврдењето на компанијата беше спротивставено во 2015 година од тогашниот претседател на Колумбија Хуан Мануел Сантос, кој рече дека морнарицата го нашла бродот на друга локација на морското дно.

„Glocca Morra“, сега наречена „Sea Search Armada“, тужи за половина од богатството – околу 10 милијарди долари според сегашните проценки – според Договорот за унапредување на трговијата меѓу САД и Колумбија. Но, колумбискиот министер за култура Хуан Давид Кореа рече дека владиниот тим ги посетил координатите дадени од „Sea Search Armada“ и не нашол трага од Сан Хозе.

 

 

Што дополнително ги комплицира работите, има спротивставени тврдења од шпанската – на чија морнарица и припаѓаше бродот – и домородната боливиска нација Кара Кара, која вели дека нејзините луѓе биле принудени да ги ископуваат златото и накитот, па затоа богатствата им припаѓаат ним.

Во меѓувреме, Колумбија го поздрави откритието како огромно историско и културно достигнување.

 

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *