Светот се збогуваше со фудбалската икона Пеле- 82 годишниот „КРАЛ“ се предаде во битката со ракот на дебелото црево по еден месец хоспитализација

Светот го оплакува Пеле, за многумина најдобриот фудбалер на сите времиња, познат во Бразил едноставно како „Кралот“, кој почина на 82-годишна возраст. Тој беше во болница од крајот на минатиот месец.

 

 

Ќерката Кели Насименто потврди дека починал со објава на социјалните мрежи во која пишува: „Тоа што сме е благодарение на тебе.Те сакаме бескрајно. Почивај во мир“.

И на официјалниот „Твитер“ профил на Пеле имаше порака до трите милиони следбеници: „Инспирацијата и љубовта го одбележаа патувањето на кралот Пеле, кој мирно почина денеска. Љубов, љубов и љубов, засекогаш“.

 

 

Светлечки почести почнаа за единствениот човек кој го освоил Светското првенство три пати, прво како 17-годишник во 1958 година, повторно во Чиле четири години подоцна и потоа иконската трета победа во Мексико во 1970 година.

Во својата играчка кариера, тој постигна 1.282 гола на 1.366 натпревари, вклучувајќи 77 во 92 настапи за неговата земја.

Нејмар, кој го израмни рекордот на Пеле од 77 гола за Бразил за време на Светското првенство во Катар овој месец, објави емотивна почит.

 

 

„Пред Пеле, 10 беше само бројка“, рече тој. „Ја прочитав оваа фраза некаде, во одреден момент од мојот живот, но оваа реченица, иако убава, е нецелосна. Би рекол пред Пеле, фудбалот беше само спорт. Пеле го промени сето тоа. Фудбалот го претвори во уметност, во забава. Тој замина, но неговата магија останува“.

И другите фудбалски великани не останаа рамнодушни на оваа загуба.

„Уникатен. Кул. Техничар. Креативен. Совршен. Посебен. Таму каде што пристигна Пеле, тој и остана. Без никогаш да го напушти врвот, тој нè напушта денес. Кралот на фудбалот – само еден најголемиот на сите времиња“, рече Роналдо.

Мбапе напиша: „Кралот на фудбалот не напушти, но неговото наследство никогаш нема да биде заборавено. RIP KING“.

А Меси објави фотографија на која едноставно напиша: „Почивај во мир @pele“.

Пеле беше примен во болницата Алберт Ајнштајн во Сао Паоло на 29 ноември. Тој страдаше од проблеми со бубрезите и простатата по операцијата за отстранување на тумор од дебелото црево во септември 2021 година.

Но, тој претрпе респираторна инфекција откако се зарази со Ковид и за време на боледувањето дозна дека неговиот рак станал понапреден. Имаше и други компликации и тој беше задржан во болница за време на Божиќ бидејќи неговата состојба се влошила и беше ставен на палијативна нега.

Најубавите голови:

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *