„Таа секогаш пиеше нешто зелено!“, вели Кејт Хадсон, ќерката на Голди Хоун, чија тајна за совршен изглед на 77 години не сакаме да остане мистерија!

Секој пат кога читаме дека Голди Хон се приближува до нејзините 80-ти нѐ обзема двоумица. Како страствен љубител на јогата, Хоун успеа да се одржи во спектакуларна форма и во мирна состојба на умот, што се чини дека ја продолжува нејзината младост како што одминуваат годините. Но, физичката активност не е нејзината единствена тајна, Голди сама го отфрлила ултимативниот режим за нега на кожата без грижи, кој, судејќи според нејзиното блескаво лице, е таков што сите треба да го земеме предвид.

 

1. Нејзината рутина за убава кожа е лесна како 1,2,3

 

Голди не ги прифаќа модите за нега на кожа за кои може да потрае и до еден час подготовка пред спиење. Според неа, сè што и треба се неколку креми и нејзините две раце. Таа објасни: „Го мијам лицето секоја вечер, го масирам околу 3 минути, а потоа ставам креми на лицето и одам да спијам. А потоа се будам наутро и го правам истото!“ Така, најдобриот дел од оваа рутина е тоа што е исто наутро и навечер. Тоа сигурно ќе ни го смали товарот од умовите.

Можеби мислите дека рутината едноставно не е доволна за Хон да изгледа сјајно. Па, не баш. Таа извади неколку трикови од ракавот, но сепак се минимални: „ Не правам многу. Јас користев кокосово масло некое време на моето лице. Мајка ми го правеше тоа со лимон – цедеше лимон и го ставаше на лицето. И тоа нема да ве чини цело богатство“.

 

2. Таа гледа сѐ што користи да е природно

И целосно природната рутина на Голди не застанува тука. Таа исто така откри дека нејзината боја на коса е во нејзините гени: „Знам дека звучи чудно, но никогаш не сум ја бојадисала косата“. Можеби нејзиното име има врска и со нејзините совршени златни прамени.

 

3. Нејзината тајна за младешка кожа може да ја користи секој

Но, сите знаеме дека кремите и маските не се единствените неопходни чекори во нашите рутини. Според Голди, таа ја одржува младешката кожа заштитувајќи ја од сонце и внимавајќи да е хидрирана: „ Наутро кога ќе се сетам ставам малку заштита од сонце, а останатото е само да се осигурам дека кожата ми е хидрирана и дека јадам храна богата со хранливи масла“.

 

3. Таа не се грижи за нејзините несовршености

 

Голди верува дека убавината исто така многу зависи од вашиот начин на размислување. Многу е лесно да ја изгубите самодовербата споредувајќи се со другите и постојано да се грижите околу вашите несовршености. На крајот, тие несигурности би можеле да станат ваша единствена реалност. Холивудската ѕвезда има многу едноставно решение за овој проблем: „И јас многу гледам во моето лице, но не го проучувам. Јас не сум проучувач на моето лице, на мојата убавина“.

 

4. Таа ја научила својата ќерка дека убавината доаѓа одвнатре, буквално

Но Голди не е единствениот доказ дека нејзините методи функционираат. Таа ги пренела сите свои трикови за убавина на нејзината ќерка Кејт Хадсон, која исто така е неверојатно прекрасна жена. Кејт цел живот ја гледа мајка си и научила неколку многу корисни навики од неа.

Според Кејт, мајката и ќерката исто така се фокусираат на нивната исхрана: „Мислам дека повеќе се работи за нештата што ги јадеме. Како зелен сок – мајка ми пие зелен сок одсекогаш. И земај лажичка маслиново масло наутро. Ние сакаме производи и се забавуваме со производите, но во однос на вистинските работи што ги научив од мама, тоа е нејзиниот начин на живот. Секогаш беше здрава и активна и пиеше нешто зелено“.

Дали верувате во природна рутина за нега на кожата? Која од навиките на Голди Хон ја следите или би сакале да ја испробате?

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.