Таен кинески вселенски авион пушти мистериозен објект во орбитата на Земјата – и никој не знае што е тоа!

Врвно-тајниот кинески вселенски авион пушти мистериозен објект во орбитата на Земјата на само 598 километри над површината. Американските вселенски сили ја следат ситуацијата, но целта на објектот исфрлен на 24 мај не е позната.

Астрофизичар од Харвард прв го забележал објектот, шпекулирајќи дека тоа би можело да биде распоредување на подсателит или парче хардвер исфрлено пред вселенскиот авион да ја заврши својата мисија и да деорбитира.
Леталото – наречено Шенлонг, по духовниот змеј од кинеската митологија – се лансираше минатиот декември и оттогаш беше откриено дека ослободува неколку објекти во орбитата, а некои испраќаат силни сигнали над Северна Америка. Кина беше многу таинствена за вселенскиот авион, опишувајќи ја само целта како обезбедување „техничка поддршка за мирно користење на вселената“.

 

 

 

Леталото лансираше еден ден откако САД го исчистија летот на нивниот „шпионски“ авион, за што шефот на американските вселенски сили рече дека „не е случајно“.

„Веројатно не е случајно што тие се обидуваат да нè поклопат во времето и редоследот на ова“, рече генералот Шанс Салцман, началник за вселенски операции на вселенските сили.

И додека кинескиот вселенски авион оттогаш падна под радарот, мистериозниот објект предизвикува загриженост. Џонатан Мекдауел, од Центарот за астрофизика Харвард-Смитсонијан, прв го забележал објектот и ги споделил своите наоди на „Х“.

„Овој објект може да биде распоредување на подсателит, или може да биде парче хардвер исфрлен пред крајот на мисијата и деорбита (првиот лет на вселенскиот авион направи нешто слично), сподели Мекдауел.

„Ќе биде интересно да се види дали авионот ќе маневрира или ќе слета наскоро“.
Аматерскиот астроном Скот Тили го следеше кинескиот вселенски авион во декември кога исфрли шест објекти, кои емитуваа сигнали над Северна Америка. Тили рече дека верува оти сигналите биле насочени кон копнена станица или брод во близина на Британска Колумбија, Канада, каде што живее.

 

 

 

Тили се здружи со група во Швајцарија која е специјализирана за набљудување на вселената со оптички опсег, а соработката внимателно го следи авионот откако беше лансиран на 15 декември.

Кинескиот вселенски авион моментално е на својата трета мисија, а американските власти рекоа дека неговите способности се нешто слични на американскиот X-37B кој беше лансиран на 29 декември 2023 година. Лансирањето уследи по повеќе од две недели лажни стартови и одложувања кои се припишуваат на лоши временски услови и неодредени технички проблеми, што ги натера копнените екипажи да го вратат вселенското летало назад во неговиот хангар. Тоа се случи две недели откако кинескиот вселенски авион беше лансиран на својата трета мисија во орбитата од 2020 година.

Возилото направено од американскиот Боинг, приближно со големина на мал автобус и налик на минијатурен вселенски шатл, е изградено да распоредува различна носивост и да спроведува технолошки експерименти на долгогодишни орбитални летови. Планираното времетраење на најновата мисија X-37B не беше објавено, но се претпоставува дека ќе трае до јуни 2026 година или подоцна, со оглед на преовладувачката шема на последователно подолги летови.

Отсекогаш ве мачеле големите прашања? Верувате дека светот не е толку едноставен и дека постојат и работи кои не ги гледаме? На вистинското место сте. Посетете го каналот Мистерии и урбани легенди.

  • Васе напиша:

    Кога сите би знаеле шо е избацениот објект, тогаш тоа не би било ТАЈНА, јел тако!

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *