Тајкунот Брајан Џонсон со уште еден бизарен обид: Бил подложен на „екстремна медицинска процедура“ од 20.000 долари за да ја уреди својата ДНК и да живее вечно

Милионерот биохакер Брајан Џонсон потрошил 20.000 долари на процедура за уредување на ДНК на оддалечен остров за да се обиде „да живее вечно“. Џонсон, кој тврди дека ја сменил својата биолошка возраст за пет години и сега старее на секои 19 месеци, отпатувал во Роатан во близина на брегот на Хондурас за овој екстремен третман.

„Патувам на оддалечен остров за екстремна медицинска процедура која може да ја промени иднината на човештвото“ сподели Џонсон (46) во видеото на YouTube со наслов „Ја уредив мојата ДНК на таен остров за да живеам засекогаш“.

 

„Луѓето имаат плафон од 120 години и досега никој не може да го пробие – генската терапија може да биде одговорот. Никогаш не замислував дека ќе правам генска терапија на остров во близина на брегот на Хондурас.

Џонсон и неговиот тим Блупринт отидоа во Роатан за да соработуваат со Minicircle, компанија за биохакинг чија цел е да го забави стареењето и да ја подобри мускулната сила преку генска терапија со фолистатин. Процедурата од 20.000 долари вклучува истрели во стомакот и задникот.

Ко-основачот на Minicircle, Мек Дејвис, рече дека нивната терапија покажала „неверојатни“ резултати, вклучувајќи големо зголемување на мускулната маса и епигенетската возраст. Џонсон објасни дека претходно избегнувале генска терапија поради нејзините ризици, но терапијата на Minicircle има вграден „прекинувач за убивање“ со помош на антибиотик тетрациклин за да се деактивира инјектираната ДНК доколку е потребно.

„Овој третман не е одобрен од ФДА во САД, поради што патувам сè до Проспера, град на Роатан“, рече Џонсон.

 

Тој призна дека ова може да биде најмоќната терапија против стареење што некогаш ја пробал.

По постапката, која започна со земање крв и инјекција на ДНК, Џонсон изјавил: „Сега и официјално сум генетски подобрен човек“. Три недели подоцна, неговите нивоа на фолистатин се зголемија за 160 проценти, целта на третманот.

 

Џонсон, кој тврди дека е „најмерената личност во историјата“, потроши милиони обидувајќи се да ја промени својата возраст. Тој вели дека сега има срце на 37-годишник, кожа на 28-годишник и фитнес на 18-годишник поради неговата високо-регинтирана програма Blueprint.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *