Тајната на Џенифер Анистон после тренинг: Работи за НАСА?

Џенифер Анистон (54) неодамна сподели слики на Инстаграм од нејзиниот режим после вежбање, во кои се прикажани некои хеланки кои изгледаат како лабораториска креација на НАСА.

 

Излезе дека Анистон  всушност е во хеланки за компресија Body Ballancer, дизајнирани да го намалуваат отокот со користење на притисок за да се исцеди течноста од лимфниот систем (дел од имунолошкиот систем).

Овие и други видови на компресивни хеланки постојат веќе неколку години и ветуваат дека ќе го контролираат целулитот, ќе го поддржат слабеењето, ќе го подобрат варењето и ќе го зајакнат функционирањето на имунолошкиот систем.

Тоа е многу за ветување. Но, дали овие компресивни хеланки, кои чинат од 10.650 до 18.800 долари, всушност функционираат или се само уште еден скап холивудски трик?

 

Прво, малку за масажата со лимфна дренажа: Таа, исто така, постои со години и е медицинска техника што се користи за ублажување на болниот оток на рацете и нозете предизвикани кога телесните ткива задржуваат чиста, водена течност наречена лимфа. Лимфата се филтрира преку лимфните јазли лоцирани во пазувите, препоните, вратот и другите области.

Некои лекари препорачуваат лимфна дренажна масажа на луѓе кои се опоравуваат од операција на рак на дојка или кои имаат ревматоиден артритис, фибромијалгија или други состојби кои предизвикуваат болка и оток.

И можно е дека масажата со лимфна дренажа може да има корист за некои луѓе: Една студија од 2021 година објави дека „постојат некои докази дека во раните фази по операцијата на рак на дојка [масажата со лимфна дренажа] може да помогне“.

Сепак, повеќето клинички студии открија малку или никакви докази дека техниката може да го подобри целокупното функционирање на лимфниот систем или да ја ублажи болката од лимфниот оток.

 

За физичко опоравување после вежбање, некои спортисти користат облека за компресија како хеланки или ракави, но дури и за нив нема многу докази кои ја поддржуваат нивната ефикасност.

Мета -анализа од 2017 година во списанието Sports Medicine испитуваше 23 студии за облека за компресија и заклучи дека „придобивките од облеката за компресија во однос на применетите притисоци и статусот на обука на учесниците се нејасни и ограничени поради скудноста на пријавени податоци“.

 

Толку за науката: Што велат секојдневните корисници за компресивните хеланки? И покрај недостатокот на докази кои ја поддржуваат нивната употреба, има некои одлични критики на интернет.

„Овој тренд одобрен од мрзливи девојки во основа е остварување на сонот“, рече Миа Мегваер во Дејли Бист.

„Според мое мислење, секој што е активен, многу патува и или е на нозе или седи по цел ден [што во основа ги опишува сите] треба да ги носи“, рече физиотерапевтот Чад Бошамп за Byrdie

„Стагнацијата (наречено седење на работното биро со часови) предизвикува лимфниот систем да не работи ефикасно и течноста може да се задржува во долните екстремитети. Панталоните за компресија можат да помогнат во тоа“, додаде Бошамп.

 

Body Ballancer може да се нарече екстремен тип на облека за компресија: тоа е костум со патент што го покрива долниот дел од телото или јакна за горниот дел од телото.

Облеката е прикачена преку дебели кабли за електронски уред кој пумпа воздух во облеката, притискајќи ги на телото. „Се чувствувате како да добивате многу силна прегратка“, рече еден корисник.

Но, што се однесува до намалување на целулитот, исфрлање на токсините, помагање при слабеење и нарушувања на спиењето, подобрување на варењето или зајакнување на имунитетот, нема никакви реални докази за поддршка на тие екстравагантни тврдења.

Пребарувањето за „Body Ballancer“ на PubMed – онлајн складиште за медицински истражувања – даде нула резултати, а веб-страницата на компанијата не нуди медицински докази за да ги поткрепи нејзините тврдења.

Кога беше прашан за повеќе информации, претставник на Body Ballancer изјави за The Post: „Се плашам да кажам дека нема научни студии кои се спроведени за естетските придобивки на Body Ballancer“.

 

Дури и холивудските здравствени експерти фрлаат сомнеж во преголемите придобивки од лимфната дренажа.

„Ако имате здрав лимфен систем, масажата со лимфна дренажа веројатно нема да ви користи повеќе од едноставна релаксација“, се вели во извештајот од Cedars-Sinai , медицински истражувачки центар со седиште во Лос Анџелес.

„И покрај тоа што познатите личности тврдат дека масажата со лимфна дренажа ги прави „подготвени за црвен тепих“, нема докази дека масажата со лимфна дренажа може да ви помогне да слабеете“, се додава во извештајот.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *