Талент на денот: Запознајте ја тату- артистката која НЕ ЗНАЕ да црта, но има „еден тон“ клиенти

Тетоважите служат како моќно самоизразување и можат да ги одразуваат нашите најдлабоки вредности и верувања. Затоа, изборот на вистинскиот дизајн и уметник е од клучно значење.

Идеалниот уметник за тетоважи може да ги оживее нашите идеи со прецизност и уметност. Сепак, Хелена Фернандес, уметничка за тетоважи позната по својот стил, е единствен исклучок од оваа норма. Нејзината работа често се опишува како неконвенционална или „грда“.

 

 

Во живиот град Салвадор, Бразил, ќе најдете уникатен уметничка за тетоважи која е специфична со својот посебен стил. Запознајте ја Хелена Фернандес, креативната сила зад реномираното студио за тетоважи. Таа е специјализирана за она што со љубов го нарекува „tatuagens peba“ или „ѓубре тетоважи“.

Хелена го споделува своето уметничко искуство со светот преку нејзината страница на „Инстаграм“, каде што нејзините неконвенционални креации собраа повеќе од 170.000 следбеници. Имено, таа ги покажува не само своите дизајни, туку и задоволството на нејзините задоволни клиенти.

 

 

„Стабилна иднина е многу ценета и барана во моето семејство, па дури и од мене. Така, отидов на стандарден курс и образование, почнав да работам супер рано, а одморите ги поминував по курсеви за да ја подобрам мојата наставна програма или да работам повеќе. Немав страст за ништо од ова, но беше правилно, а не можев ни да замислам можност за ништо друго“, вели таа .

Сепак, нејзината страст за уметноста на тетовирање на крајот триумфираше. Водена од нејзината љубов кон создавањето тетоважи, Хелена започнала промена во кариерата, воспоставувајќи го своето присуство во светот на тетовирањето со правење на сопствена страница на „Инстаграм“ за да ги прикаже нејзините дизајни. Освен нејзината улога како уметник за тетоважи, Хелена е повеќекратен креативен професионалец. Таа работи како илустратор и дигитален инфлуенсер. Повремено, таа ја споделува својата уметничка мудрост одржувајќи часови по уметност и помагајќи им на колегите уметници да ги откријат нивните уникатни стилови.

 

 

 

Но, најголемиот пробив на Хелена дојде кога нејзиниот пријател Матеус ја замолил да му истетовира фигура на лилјак. И нејзиниот прв обид за тетоважа веднаш стана хит меѓу нејзиниот круг на пријатели. Друга нејзина пријателка побарала тетоважа на мачка, а друга сакала диносаурус да стои на планета.

Хелена решила бесплатно да им ги направи тетоважите на пријателите бидејќи сметала дека тоа е искуство за обука. По сите овие обиди размислувала да ја подигне својата новооткриена страст на повисоко ниво.

 

 

 

Во 2017 година, таа го создаде својот „Инстаграм“ профил со алијас Малфеитона. Малфеитона е португалски термин што се преведува како „лошо направено“ на англиски. Како што имплицира името, Хелена на сите им дава до знаење за каков е нејзиниот стил на работа. И покрај нејзиниот неортодоксен пристап кон елаборираната уметност на правење тетоважи, делата на Хелена добиваат позитивни забелешки од луѓето ширум светот. Веќе не беа само нејзините пријатели; се повеќе луѓе почнаа да ја бараат за тетоважи.

Како што нејзиното име стана популарно меѓу љубителите на тетоважи, другите уметници за тетоважи почнаа да ги препознаваат нејзините дизајни. Бидејќи Хелена беше нова во занаетот, некои артисти и дадоа совети како да напредува во оваа кариера. Поради нивните совети, Хелена решила да отвори сопствено студио и да го подигне овој потфат на деловно ниво.

 

Лошите тетоважи, со сета нивна несовршеност, служат како потсетник за самоизразување. Важно е да се запамети дека убавината е често субјективна и она што едно лице може да го смета за лоша тетоважа, друго може да го гледа како уникатно и лично уметничко дело. Уметниците за тетоважи како Хелена Фернандес се здобија со популарност поради нивниот уникатен пристап кон уметноста на телото. Овие тетоважи ги предизвикуваат традиционалните поими за убавина и нудат поинаква перспектива на уметничката форма.

  • Васе напиша:

    А сликите на Винсент Ван Гог (1853-1890) се убави? За време на животот продал само 1 слика, а сега неговите слики се продаваат за по милонче! Уметност е тоа, уметност! Штом има толку муштерии, можни се 2 одговори:
    1) на тие што се тетовираат кај неа им се допаѓаат идеите, 2) во тренд е, па да се пофалат!

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *