Талибанските лидери најдоа начин како да си ги вратат криминалците! Ослободен е нарко босот „Пабло Ескобар на хероинот“ и херојски е пречекан!

Озлогласениот авганистански нарко бос познат како „Пабло Ескобар на хероинот“ доби херојски пречек од талибанските лидери откако беше ослободен од американскиот притвор во размена на затвореници.

Башир Нурзаи ги помина последните 17 години во американски затвор, откако беше осуден за поседување фарми за опиум и врски со дистрибутивни мрежи во Њујорк, поради што го доби прекарот. Тој беше ослободен во размена на затвореници во која беше ослободен ветеранот на американската морнарица Марк Фрихс. 60-годишникот бил држен како заложник откако бил киднапиран во Авганистан додека работел како градежен изведувач.

Американскиот претседател Џо Бајден рече дека преговорите што доведоа до ослободување на Фрихс бараа „тешки одлуки, кои не ги земав лесно. Но, тој го нарече ослободувањето на Фрихс „кулминација на долгогодишната неуморна работа на посветените јавни службеници низ нашата влада и другите партнерски влади, и сакам да им се заблагодарам за сите тие напори“.

Норзаи доби огромни овации кога пристигна со комерцијален авион во Кабул. Талибанските борци беа наредени низ улиците пред аеродромот, навивајќи го неговото враќање.

Талибанските лидери се обидоа да ја претстават размената на затвореници како ново поглавје во односите со САД.

Во кратката изјава за талибанските медиуми во која се заблагодарува на групата што постигнала договор за негово ослободување, самиот Норзаи рече дека смета дека неговото ослободување може да доведе до период на подобри односи.

Во меѓувреме, сестрата на Марк Фрихс изрази радост поради враќањето на нејзиниот брат. „Многу сум среќна што слушнав дека брат ми е безбеден и се враќа дома кај нас. Нашето семејство се молеше за ова секој ден од повеќе од 31 месец што тој беше заложник. Никогаш не се откажавме од надежта дека тој ќе преживее и безбедно ќе се врати дома кај нас“, изјави Шарлин Чакора.

Додека талибанците објавуваа многу малку информации за тоа која фракција го држи Фрихс, видеото објавено од пропагандниот медиумски канал на исламистичката група покажува дека тој стои покрај Анас Хакани, млад водечки член на страшната мрежа Хакани, подгрупа на талибанците позната по киднапирање и самоубиствен бомбашки напад .

Оригиналниот клип беше отстранет и повторно поставен без деловите што ги прикажуваа Хакани и Фрихс како стојат до авионот на „Quatar Airwaves“ што го врати Ноорзаи во Кабул.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.