Таткото на Коби Брајант заработи 1 милион долари на аукција, откако го продаде прстенот на неговиот покоен син од 2000 година

Прстенот на НБА шампионот Коби Брајант од 2000 година беше продаден на аукција за речиси 1 милион долари.

 

 

Аукцијата беше затворена со највисоката понуда од 927.000 долари за прстенот што се користеше за комеморација на првото НБА првенство на Брајант со „Лос Анџелес Лејкерс“. Продажбата, наводно, го поставила рекордот за најскап прстен во НБА, според Голдин, кој ја нарачал аукцијата. Претходниот рекорд му припаѓаше на аукција од 2021 година каде шампионскиот прстен од 1957 година на Бил Расел беше продаден.

Прстенот првично беше подарок од Брајант за неговиот татко Џо Џелибин Брајант.  Прстенот е копија од титулата подарок што Коби ја добил, што тој потоа конкретно наредил да му се даде на својот татко пред повеќе од 20 години.

 

 

Според Голдин, ова не е извршна верзија на шампионскиот прстен, туку точниот прстен даден на Брајант, Шекил О’Нил и другите играчи на Лејкерс.
Ова е истиот прстен што семејството Брајант се обиде да го продаде во 2013 година, пред одлуката да се најде на мета на критики поради обидот да подари дел од историјата на НБА. Повеќе од една деценија подоцна, се случи продажба.

На прстенот на Брајант, кој содржи 40 дијаманти на парче од 14 карати, беа поставени повеќе од 40 понуди. На прстенот се наоѓа и бројот 8, кој Брајант го носеше во првата деценија од неговата НБА кариера, според Голдин.

Името на новиот сопственик не е откриено.

 

  • Sase напиша:

    haahahah samo milion dolari, takva vredna uspomena od sin, a kiznaj kolku pari ima ovoj tatko, ne e prav tatko

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *