Технолошки експерт открива 5 глупави грешки кои сите ги правиме, а ги убиваат нашите паметни уреди

Нема да купите убав автомобил и да прескокнете промена на маслото. Па, зошто се однесуваме толку лошо со нашата технологија?

Ако сакате вашиот скап телефон, компјутер и се друго да ви траат, продолжете да читате и да видите кои се најчестите грешки кои ги правиме.

 

1. Го полните долго

Не паѓајте во лоша навика да го приклучувате телефонот секогаш кога батеријата не е целосно полна.
„Apple“ вели дека здравјето на батеријата може да се наруши кога вашиот „iPhone“ останува на целосно полнење подолг временски период.

Истиот совет важи и за Андроид. „Samsung“ вели да не го оставате телефонот поврзан со полначот долги временски периоди или преку ноќ.
„Huawei“ вели: „Одржувањето на нивото на батеријата што е можно поблиску до средината (30 до 70 проценти) може ефективно да го продолжи траењето на батеријата.

Официјалниот збор е да го одржувате телефонот наполнет – но не целосно наполнет цело време.

Добрата вест е што повеќето уреди се доволно паметни за да почнат повторно да се полнат само откако ќе достигнат одредено ниво на батерија. Но, исклучете ги вашите уреди откако ќе се наполнат целосно.

 

 

 

2. Предолго чекате за да го наполните лаптопот

Ако често дозволувате батеријата на вашиот лаптоп целосно да се потроши, тоа го намалува неговиот предвиден животен век.

Батеријата на вашиот лаптоп исто така може да ја изгуби ефикасноста на друг начин. Да речеме дека редовно го полните вашиот лаптоп од 30 проценти до 50 проценти, или околу 20 проценти секој пат. Направете го тоа пет пати и ќе завршите еден циклус на батерија бидејќи сте го наполниле вашиот лаптоп 100 проценти.

 

3. Чистете потемелно

Бришењето на отпечатоците од екранот не е доволно.

Нечистотија, прашината и друго ѓубре може да се насоберат во приклучоците, звучниците и другите мали пукнатини на речиси сите наши дневни уреди. Немојте само да го игнорирате нередот – исчистете го на вистински начин.

 

4. Вашиот телефон е премногу изложен на сонце

Повеќето паметни телефони се солидно издржливи. Твојот веројатно може да се спротивстави на прашина и малку вода. Една работа за која не е изграден се високите температури.

Оставањето на телефонот во жежок автомобил или на сонце може да предизвика сериозни оштетувања. Батеријата може да се прегрее, па дури и да ги изгубите или оштетите вашите податоци.

Екстремните ниски температури се исто така лоши. Литиум-јонските батерии можат да престанат да испуштаат електрична енергија при ниски температури.

Ова може да го скрати траењето на батеријата, да доведе до проблеми со екранот, па дури и да го пукне стаклото на екранот.

 

5. Вашиот интернет е отворен за секого

Ќе бидете изненадени колку луѓе никогаш не ја смениле стандардната лозинка на нивниот рутер. Лош потег.

Особено злобен хакер може да ја користи вашата мрежа за да ги нападне вашите гаџети. Тие дури може да преземаат опасни датотеки или да посетуваат нелегални веб-страници преку вашиот рутер.

Чекор еден: Создадете оригинална лозинка што е тешко да се пробие. Можете да го промените ова на административната страница на вашиот рутер.

Далечинското администрирање е корисна алатка, особено кога се решава проблем, но го остава вашиот компјутер ранлив на хакери. Освен ако не ви треба, исклучете ја оваа функција. Ова може да го најдете под поставките на вашиот рутер, обично под насловот „Далечинска администрација“.

Секогаш можете повторно да го вклучите ако се појави потреба. Последното нешто што ви треба е да поканите странци на вашата домашна мрежа.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.