Тесла ќе ви покаже како роботите Optimus се репродуцираат

Хуманоидните роботи Optimus се појавија пред јавноста минатата есен во форма на два прототипа. Првиот беше склопен на основа на актуатори од трета страна, а вториот користеше актуатори дизајнирани од Tesla, но во исто време се движеше низ сцената само на количка. Оваа недела, компанијата веќе демонстрираше неколку роботи кои не само што можеа да одат, туку и да вршат доста сложени манипулации.

Скролајте надолу за видео

Два целосно функционални хуманоидни роботи беа прикажани на јавноста во видеото што го прикажа Тесла на настан на инвеститори. Еден од нив се приближил до масата и ја зел раката на друг робот, на кој потоа му помогнал да се навртува на телото од третиот робот Optimus, вооружен со шрафцигер. Потоа и собраните и функционалните роботи шетаа низ собата. Однадвор, тие личеа на вториот прототип на Optimus, кој беше демонстриран минатата есен и користеше актуатори развиени од самиот Тесла. Како што објасни Илон Маск , ниту една од постојните компоненти не ги задоволи барањата на компанијата, па тие мораа да развијат свои.

„Нема корист од ова ако хуманоидниот робот што го креирате бара програмирање на секоја опција“, рече Маск.

Шефот на Тесла полага големи надежи во роботите. Според неговите проценки, прилично голема флота на хуманоидни роботи ќе можат да го зголемат БДП на одделни земји и на целиот свет. Тој верува дека еден ден ќе има барем по еден робот за секој жител на Земјата. Дизајнот на Optimus очигледно подразбира заштита од можноста за „бунт на машините“, за што активно разговараат писателите на научна фантастика. Овие роботи можат да се движат со максимална брзина од 8 км/ч, а во случај на обиди за употреба на сила, возрасен човек ќе може или да го совлада роботот или да побегне од него.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *