„Тесла“ се пофали со новите перформанси на хуманоидниот робот Оптимус, но критичарите велат дека тој заостанува зад другите модели. Па, како ви изгледа вам?

„Тесла“ сподели нова снимка од „Optimus“, хуманоидниот робот што тие го развиваат. Иако Маск ги истакнува предностите на технологијата на „Тесла“, се чини дека сепак заостанува зад конкуренцијата.

Новите информации за роботот доаѓаат 7 месеци откако беше за прв пат претставен првиот прототип на истиот. Новата снимка го покажува подобрениот изглед на роботот и неговите нови перформанси. Иако од „Тесла“ се уверени во квалитетот и перфорансите на роботот, некои сметаат дека е тој далеку зад роботот на „Бостон Дајнемикс“.

 

  • dimce напиша:

    Ima nekolku naucno-fantasticni filmovi kade covek e glavniot,a covek-robot e negovata vojska koja se bori protiv normalnoto covecanstvo i saka da go okopira.Tie filmovi se pred najmalce 15-20 god.Znaci se sto ni se slucuva se bilo predvideno i nisto ne e slucajno.

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *