„Ти си ми мајка и татко“, самохрана мајка се облече како маж за училишниот настан „Татко и син“

Витни Китрел, 27-годишна самохрана мајка, работи напорно за да им даде на своите две деца дом со љубов дури и без татко наоколу. Таа е чистачка во болница и студира да стане респираторен терапевт, покажувајќи колку силни можат да бидат самохраните родители.

Витни не сака нејзините деца да пропуштат ништо бидејќи нивниот татко е отсутен.

Во 2017 година, нејзиниот 5-годишен син, Лукас, сакаше таа да се придружи на настанот „Татковци и крофни“ во училиштето. Иако тоа ја потсети на нивната поинаква семејна поставеност, таа се обиде да го усреќи. „Сакам да дојдеш со мене“, ѝ рекол тој . „Ти си мојата мајка и татко“.

Таа се облече како татко, облечена во големи шорцеви, маица, капа и лажна брада. На луѓето им се допадна смешната фотографија споделена на интернет, покажувајќи колку таа се грижи за својот син.

 

 

Лукас бил воодушевен и ја нарекол „најдобриот татко досега“. Витни рече: „Се шегува за тоа секој ден, бидејќи носев брада“.

Тоа ја натера Витни да се чувствува гордо и сакано, иако на почетокот беше малку чудно. Таа знае дека нивната врска е посебна, дури и ако тоа не е типично семејство. „Знаев дека ако се дотерам, тоа ќе го насмее. Не се работеше за тоа некој да знае што правам или да привлечам внимание кон себе. Тоа беше само за да се осигурам дека добро ќе се забавува.“

„Таа е мојата најдобра мајка. Многу бев среќен дека дојде со мене“, сподели Лукас.

Одењето така облечена на училишниот настан било застрашувачки за Китрел. Сепак, благодарноста на Лукас ѝ го стопи срцето. „Тој ми се заблагодари што бев таму“, откри Китрел. И покрај нејзиниот развод пред три години и отсутноста на таткото на нејзините деца, таа наоѓа утеха во благодарноста на нејзиниот син.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *