„Тоа се случува со години! НЛО „рутински“ оперираат над САД, но Пентагон одбива да потврди дека три објекти соборени за време на викендов се „вонземјани“

Американскиот сенатор Марко Рубио тврди дека НЛО „со години оперираат над ограничениот воздушен простор на САД“ поради голем број видувања над Америка и Канада во последните денови.

Американски борбен авион собори „неидентификуван објект“ над езерото Хурон во неделата по наредба на претседателот Џо Бајден. Тоа беше трето вакво соборување во три дена – и четврто во осум, вклучувајќи го и кинескиот шпионски балон соборен на 4 февруари.

 

 

Републиканецот Рубио на Твитер напиша: „Последните 72 часа ѝ открија на јавноста што се случуваше со години, неидентификувани авиони кои рутински оперираат над ограничениот воздушен простор на САД. Ова е причината зошто се заложив да го сфатам ова сериозно и создадов постојана работна група UAP (неидентификувани воздушни феномени – еквивалентни на НЛО) пред две години“.

Рубио е потпретседател на Одбраната комисија за разузнавање на американскиот Сенат и долго време се залага за „десигматизација“ на известувањето за НЛО.

Генералот на американските воздухопловни сили Глен Ван Херк рече дека разузнавачките служби ги истражуваат сите патишта – вклучително и идејата дека трите најнови објекти можат да бидат поврзани со вонземјани.

„Ќе ѝ дозволам на разузнавачката заедница и на контраразузнавачката заедница да го откријат тоа. Ништо не исклучив“, изјави Ван Херк. „Во овој момент продолжуваме да ја проценуваме секоја закана или потенцијална закана, непозната, што ѝ се приближува на Северна Америка со обид да ја идентификуваме“.

Објектот откриен во неделата беше опишан од претставниците на одбраната како беспилотна „октагонална структура“ со „потенцијални способности за надзор“ и жици прикачени на него.

 

Леталото соборено над Алјаска сè уште не е пронајдено, иако аналитичарите велат дека бил со големина на автомобил. Кинески балон беше соборен на 4 февруари над Јужна Каролина, што значи дека американската авијација сега собори четири објекти за само осум дена.

Ван Херк рече дека, за разлика од кинескиот шпионски балон, сите три „НЛО“ соборени за време на викендот биле со слична големина и брзина. Тој додаде дека откако кинескиот балон беше пронајден кон крајот на јануари, САД го прилагодија својот радар за да можат да следат побавни објекти. Тој објасни дека ова радарско прилагодување, плус зголемената состојба на готовност по кинескиот балон, ја објаснува фреквенцијата на забележаните предмети.

 

Имаше многу извештаи за НЛО направени од веродостојни извори во последниве години, вклучително и неколку доставени од пилоти на американската морнарица и воздухопловни сили кои тврдат дека биле сведоци на неидентификувани пловни објекти кои се движат на извонредни начини, и на радарските системи и со свои очи.

Едно од најозлогласените забележани НЛО беше опишано од поранешниот пилот на морнарицата, поручник Рајан Грејвс, кој рече дека тој и неколку членови на неговата ескадрила лично наидувале на НЛО на небото над источниот брег речиси секојдневно со месеци во 2014 и 2015 година.

Во меѓувреме Cmdr. Дејвид Фрејвор, друг пензиониран пилот на морнарицата, рече дека тој и неговиот тим за летови лично имале необјаснива средба со НЛО во облик на тик-так над Пацификот во 2004 година. Во двата случаи, пилотите рекоа дека НЛО што ги виделе покажуваат способности кои се чинеше дека им пркосат на законите на физиката.

 

„Тие би можеле да патуваат исклучителни растојанија додека да трепнете, забрзувајќи и забавувајќи се со брзини далеку пред она што може да го постигне која било позната човечка технологија, а исто така би можеле да лебдат на место без оглед на струите на ветерот и лошите временски услови“.

Бидејќи Пентагон повнимателно го испитува воздушниот простор на САД, властите не исклучуваат дека може да има повеќе видувања и соборувања во наредните денови.

Откритието дека военото воздухопловство не исклучува дека ова би можело да биде вонземско доаѓа по извештајот во декември откриен дека Министерството за одбрана анализирало „стотици“ забележани НЛО од своите војници од минатата година. Некои предмети летаа на начини на кои сè уште не им е јасно, а некои во вселената и под вода, открија официјални лица.

Пилотите на ловците кои го соборија објектот над Алјаска открија дека тој „се мешал со нивните сензори“ и дека „немал препознатлив погонски систем“.

Во интервју со водителот Џим Акоста во саботата, Наташа Бертранд од Си-Ен-Ен објави за наодите на пилотите на Ф-35 повикани да соборат неидентификуван летечки објект над Алјаска во петокот. Таа го истакна фактот дека друг неидентификуван летечки објект бил соборен над Алјаска во петокот од пилоти на воздухопловните сили кои „не можеле да идентификуваат што виделе“.

Така, кога САД првпат го открија овој објект над Алјаска во четвртокот, испратија авиони Ф-35 за да видат во него и да видат што се случува. И овие пилоти објавија многу спротивставени сметки. Некои од нив рекоа дека овој објект всушност им пречи на сензорите на нивниот авион и не можеа да сфатат зошто, бидејќи немаше препознатлив вид на опрема за надзор на објектот. Немаше ништо што се чинеше дека може лесно да се меша во тој комуникациски систем“, рече Бертранд.

„И тогаш другите пилоти велеа дека не гледаат ништо на објектот што изгледа дека може да го придвижи, дека се чинеше дека не постои начин тој всушност да остане во воздухот“.

Таа истакна дека пилотите летале навистина брзо, така што е „можно овие пилоти едноставно да не го разбрале тоа“. Но, тоа е дел од причината зошто Пентагон не сакаше да излезе и да каже повеќе за тоа што всушност е овој објект“.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.