„Тој е предавник за земјата!“ Тексашки магнат е осудуван поради „договорот на векот“, во кој продал 130.000 хектари обработливо земјиште на кинески милијардер, непријател на Соединетите Држави

Тексашки магнат за недвижности, наводно, заработил „милиони долари“ продавајќи огромни делови од локално обработливо земјиште на кинески милијардер со блиски врски со Пекинг. Дејвид Франкенс, од Луфкин, Источен Тексас, ги постигнал „зделките на векот“, кога го продал земјиштето по двојно поголема од нејзината пазарна вредност на Сун Гуангксин, поранешен командант во кинеската војска.

 

 

 

Извештајот напишан од поранешни функционери на ЦИА, сугерира дека кинескиот милијардер може да се смета за ризик за националната безбедност од американските власти поради неговите опсежни врски со Кинеската Комунистичка партија (ККП). Еден локален земјопоседник ги опиша постапките на Франкените како „предавнички“.
Односот на Франкенс со Сан го стави во центарот на тековната контроверзност околу грабежот на земјиштето од Тексас на милијардерот, во кој бизнисменот роден во Ксинџијанг барал 7 отсто од целата земја во округот Вал Верде помеѓу 2016 и 2018 година.

 

 

Поранешниот капетан на Ослободителната народна армија (ПЛА) се најде на насловните страници кога ги презентираше плановите за фарма на ветер со 46 турбини на ранч од 15.000 хектари што го купи од Франкенс во 2018 година.

Тоа го поттикна гувернерот Грег Абот да го донесе Законот за инфраструктура во 2021 година, кој им забрани на бизнисите од „непријателските нации“, вклучително и Кина, да пристапат до државната инфраструктура. Локалните жители останаа збунети од тоа како еден кинески милијардер стана сопственик на толку огромен дел од земјиштето во округот познат по своите диви и пусти пејзажи.

 

 

Извор запознаен со односот помеѓу Франкенс и Сан рече дека Тексашанецот ја изнел идејата за фарма на ветер во округот Вал Верде. Франкенс всушност ја промовирал идејата за таков проект на неговиот имот во „Rocksprings“ уште во 1990-тите, тврди изворот.

Блиските врски на Сан со ККП се документирани во книгата Евроазиски премини: Историја на Ксинџијанг, од професорот на Универзитетот Џорџтаун, Џејмс Милворд. Книгата тврди дека Сан отворил огранок на ККП во сопствената компанија во текот на 1990-тите и „заробил“  партиски секретар далеку од државна фирма за да ја води. Неговите политички врски му помогнале да стекне државни претпријатија, но исто така предизвикаа предупредувања за неговата потенцијална закана за националната безбедност, вклучително и од сенаторот од Тексас, Тед Круз.

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

  • dimce напиша:

    Ova e slicno kako kaj nas,ako vo selo so makedonsko naselenie prodade kuka na albanec togas celo selo ke se krene na noze i ke go naporavat predavnok i obratno.A toa sto vo Francija,Germanija,Anglija…se doselile emigranti i izvornoto naselenie popleka se topi-toa vo red e!?!?

  • Васе напиша:

    Се гледа дека момокот обожава оружје! Мислам дека во прашање е Колт Анаконда?

  • Коментирај анонимно

    Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *