„Тој е роден за да трча“: Екстремен спортист ќе истрча 15 000 километри долж Африка, без ниту еден ден одмор!

Екстремниот маратонец кој е познат како „Најјакиот гејзер“ на Вортинг, трча по должината на Африка без да се одмора во обид да собори рекорди.

Расел Кук тргнува во тежок обид да трча повеќе од 15.000 километри од врвот на Јужна Африка до северниот брег на Тунис пеш.

 

 

За да го направи ова, тој се надева дека ќе трча маратон секој ден до Божиќ, без паузи или денови за одмор додека патува по континентот.
Во тој процес, 26-годишниот, кој е помалку од две недели во својата одисеја, ќе помине 16 земји и ќе ги помине некои од најтешките средини познати на човекот, вклучително и дождовните шуми и пустини.

Расел, од Вортинг во Западен Сасекс, тврди дека тој ќе биде првиот човек што ќе го направи тоа патување и дека сака „да страда“ додека го прави тоа, додека собира пари за добротворни цели.
Спортистот, кој е поранешно „дебело момче“ со проблеми со алкохолот и коцкањето, бил запознаен со трчањето на долги патеки кога трчал на полумаратон на 21-годишна возраст.

 

 

Оттогаш тој се здобил со репутација за сила и издржливост, истрчал 71 маратон за 66 дена од Азија до Лондон во 2019 година, извлекол „Сузуки Алто“ на километри под јужниот брег и беше жив закопан една недела во 2021 година.

Но, #ProjectAfrica, како што тој го нарекува, е на друго ниво и не ги прави работите на лесен начин, кажувајќи за „Тајмс“ дека нема намера да прави неприсилни застанувања на патувањето.

Тој рече: „Денови за одмор не постојат во мојот свет. Тие само ја одземаат чистотата на физичкиот предизвик. Овде сум да страдам, а деновите за одмор ми го олеснуваат тоа. Исто така, никој досега не го направил ова, па затоа се обидувам да поставам брзо време за никој да не се обидува да го победи“.

 

 

Во текот на своето патување тој ќе помине низ Јужна Африка, Намибија, Ангола, Демократска Република Конго, Република Конго, Камерун, Нигерија, Бенин, Того, Гана, Брегот на Слоновата Коска, Гвинеја, Сенегал, Мавританија, Алжир и Тунис.

Расел го започна своето патување на 22 април со тргнување од Кејп Агулхас во Јужна Африка и оттогаш трчаше 11 дена и вкупно 568 километри.

Нему му се придружуваат и придружниците на патувањето Хари Галимор и Стен Гаскел кои ќе ги снимаат неговите патувања и ќе се погрижат тој да биде што е можно поподготвен.

Покрај огромната гордост за завршувањето на епското патување, Расел собира пари и за добротворни цели.

Половина од приходите ќе бидат наменети за „The Running Charity“, која им помага на младите луѓе кои се бездомници, а другата половина ќе биде наменета за „WaterAid“, која обезбедува чиста вода и тоалети во места како Африка.

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.