Топ 100 најдобри афоризми и изреки

„Биди свој. Сите други улоги се веќе зафатени“ – напишал Оскар Вајлд. Неговата фраза, несомнено, носи длабока смисла, бидејќи секој човек е уникатен. Цитатите за себе се начин да се размислува за секој од нас, за животот, среќата и смислата на постоењето.

„Целите никогаш не треба да бидат едноставни. Тие треба да бидат неудобни за да ве натераат да работите“ – Мајкл Фелпс.

„Возраст – тоа е само ограничување што си го поставувате во главата“ – Џеки Џојнер-Керси.

„Задачата да се направи човекот среќен не влегуваше во планот на создавањето на светот“ – Зигмунд Фројд.

„Причината создава ограничувања. Но можете да направите многу ако верувате во тоа со сето свое срце“ – Арнолд Шварценегер.

„Телото може да издржи многу. Треба само да го убедите својот ум во тоа“ – Ендрју Марфи.

„Роден сум, и тоа е сè што е потребно за да бидам среќен“ – Алберт Ајнштајн.

„Не треба да трчате по среќата, треба да легнете на нејзиниот пат“ – Марк Твен.

„Делејќи ја среќата со други, ја множиме среќата“ – Пауло Коелјо.

„Единствената среќа во животот е постојаното стремење напред“ – Емил Зола.

„За секоја минута кога си лут, губиш шеесет секунди среќа“ – Ралф Валдо Емерсон.

„Тајната на животот е да паднеш седум пати, но да станеш осум“ – Пауло Коелјо.

„Неуспехот е само можност да започнеш повторно, но со повеќе мудрост“ – Хенри Форд.

„Најголемата слава во животот не е да никогаш не паднеш, туку да стануваш секој пат кога ќе паднеш“ – Ралф Валдо Емерсон.

„Успехот не е конечен, неуспехот не е фатален: важно е само храброста да продолжиш“ – Винстон Черчил.

„Можам да се помирам со неуспехот. Сите го искусуваат во нешто. Но не можам да се помирам со тоа што не сум пробал“ – Мајкл Џордан.

„Вчера бев паметен, па сакав да го променам светот. Денес сум мудар, па се менувам себеси“ – Џалаладин Руми.

„Да го правиш она што ти се допаѓа – тоа е слобода. Да го сакаш она што го правиш – тоа е среќа“ – Френк Тајгер.


„Најголемата среќа во животот е уверувањето дека нè сакаат, нè сакаат заради тоа што сме такви какви што сме, или и покрај тоа што сме такви какви што сме“ – Виктор Иго.

„Ако не беше женската интуиција, колку мажи би поминале покрај својата среќа“ – Михаил Мамчич.

„Треба да ги очекуваме промените со нетрпение. Да се сеќаваме дека нашиот глас е драгоцен дар, и треба да го користиме“ – Чарлс Дарвин.

„Не преживува најсилниот вид, ниту најпаметниот, туку тој што најдобро реагира на промените“ – Џорџ Бернард Шо.

„Прогресот е невозможен без промени, и тие што не можат да го променат своето мислење, не можат да променат ништо“ – Анри Бергсон.

„Да се постои значи да се менува, да се менува значи да се расте, да се расте значи бесконечно да се создаваш себеси“ – Кејт Даглас Вигин.

„Има некоја магија во тоа да се одиш далеку, а потоа да се вратиш сосема поинаков“ – Хераклит.

„Нема ништо постојано освен промените“ – Хелен Келер.

„Љубовта е да се најде во среќата на другиот својата сопствена среќа“ – Готфрид Лајбниц.

„Да мислиш дека некој друг може да те направи среќен или несреќен – е едноставно смешно“ – Буда.

„Да се биде сакан е повеќе од да се биде богат, затоа што да се биде сакан значи да се биде среќен“ – Клод Тилие.

„Луѓето што умеат да се менуваат повторно и повторно се многу постабилни и посреќни од оние што не умеат“ – Стивен Фрај.

„Кога ќе разбереш нешто, животот станува полесен. А кога ќе почувствуваш нешто – потежок. Но, секогаш некако сакаш да почувствуваш, а не да разбереш!“ – Евгениј Гришковец.

„Сега кога научивме да летаме во воздух како птици, да пливаме под вода како риби, ни недостасува само едно: да научиме да живееме како луѓе“ – Џорџ Бернард Шо.

„Сам не можам да го променам светот, но можам да фрлам камен во водата за да создадам многу бранови“ – Мајка Тереза.

„Еден дете, еден учител, една книга и едно пенкало можат да го променат светот“ – Малала Јусафзаи.

„Промените се закон на животот. И тие што гледаат само во минатото и сегашноста, сигурно ќе ја пропуштат иднината“ – Џон Кенеди.

„Најголемото откритие на сите времиња е тоа што човек може да ја промени својата иднина, едноставно променувајќи го својот светоглед“ – Опра Винфри.

„Не можеш да научиш да се лизгаш на мраз ако се плашиш да изгледаш смешно. Ледот на животот е лизгав“ – Џорџ Бернард Шо.

„Треба да живееш, треба да сакаш, треба да веруваш“ – Лев Николаевич Толстој.

Треба да ја сакаш животот повеќе отколку смислата на животот – Фјодор Достоевски.

„Само тој што е навистина среќен и велик, не му треба ниту да се покорува ниту да заповеда за да претставува нешто“ – Јохан Волфганг фон Гете.

„Не треба да се обидуваме да го промениме целиот наш живот, доволно е само да го промениме нашиот однос кон него“ – Ралф Валдо Емерсон.

„Кој не знае во која пристаниште плови, за него нема поволен ветер“ – Сенека.

„Секој човек има три карактери: тој што му го придаваат; тој што си го придава самиот себеси; и конечно, тој што го има во реалноста“ – Виктор Иго.

„Ако не се менуваме, не се развиваме. А ако не се развиваме, тогаш не живееме вистински“ – Гејл Шихи.

„Не можеме да го вратиме вчерашниот ден, но тоа што ќе биде утре зависи од нас“ – Линдон Џонсон.

„Секој има можност да се менува и развива до последниот здив“ – М. Ф. Рајан.

Кратки цитати за себе


„Додека не паднеш во духот, сите други падови се на дофат“.

„Ако до вашата летва не стигнуваат, тоа не е причина да ја снижувате“.

„Не треба да пропуштате можност да научите нешто“.

„Соништата остануваат соништа ако не се стремите кон нив“.

„Човекот е сеcилен додека не е зафатен со ништо“.

„Победувајќи се себеси, ништо не ви е страшно“.

„Се свртуваме кон минатото, го свртуваме грбот кон иднината“.

„Емоциите произлегуваат од мислите. Ако не ви се допаѓа внатрешната состојба, треба да го промените размислувањето“.

„Смислата на животот секогаш постои. Треба само да се најде“.

„Среќата ја убиваат сожалувањата за минатото, стравот од иднината и неблагодарноста за сегашноста“.

„Одмаздувањето е исто како да гризнете куче“.

„Кој има дар да зборува, ќе може и да пее. Кој има дар да оди, ќе може да танцува“.

„За да дојде нешто ново во животот, треба да му ослободите место“.

Афоризми за себе со смисла


„Не можеме да поднесуваме луѓе со истите недостатоци како нашите“ – Оскар Вајлд.

„Најпријатно е да се направи тоа што мислат дека никогаш нема да го направиш“ – Арапска поговорка.

„Не обрнувајте внимание на малите недостатоци; запомнете: имате и големи“ – Бенџамин Френклин.

„Не плашете се од големи трошоци, плашете се од малите приходи“ – Џон Рокфелер.

„Не можеме да се плашиме од промените. Можеби се чувствувате безбедни во езерото каде што се наоѓате, но ако никогаш не се осмелите да излезете од него, никогаш нема да дознаете дека постои нешто како океан и море“ – Георг К. Лихтенберг.

„Не можам да кажам дали ќе се подобрат работите ако се промениме; можам да кажам дека тие мора да се променат ако треба да се подобрат“ – Лев Толстој.

„Вистинскиот живот се живее кога се случуваат мали промени“ – Барак Обама.

„Целата смисла на животот е во бесконечната освојувачка на непознатото, во вечната напор да се знае повеќе“ – Е. Зола.

„Смислата на животот е во убавината и силата на стремежот кон цели, и треба секој момент на битието да има своја висока цел“ – М. Горки.

„Ако купуваш тоа што ти не треба, наскоро ќе продаваш тоа што ти е потребно“ – Бенџамин Френклин.

Убави цитати за себе и животот


„Биди свој. Прочие улоги веќе се зафатени“ – Оскар Вајлд.

„Успешните луѓе имаат и страв, и сомнежи, и грижи. Тие едноставно не им дозволиле на тие чувства да ги запрат“ – Т. Харв Екер.

„Живеењето е исто како да се сака: сите разумни аргументи се против, и сите здрави инстинкти се за“ – Самуел Батлер.

„Во дијалогот со животот важно е нејзиното прашање, туку нашиот одговор“ – Марина Цветаева.

„Ако не го промените правецот, можете да се најдете таму каде што насочувате“ – Дејвид Боуи.

„Времето може да ме промени. Но, не можам да го следам времето“ – Нарајана Мурти.

„Растењето е болно. Промените се болни. Но, нема ништо поболно од да бидеш заглавен таму каде што не ти е местото“ – Дипак Чопра.

„На сите големи промени им претходи хаос“ – Барбара Кингсолвер.

„Промените од кои најмногу се плашиме можат да го носат нашето спасение“ – Лили Лунг.

„Ако се сомневате, изберете го патот на промените“ – Лао Це.

„Животот има токму онаа вредност што сакаме да ја има“ – Ингмар Бергман.

„Човекот размислува за целта на своето постоење; можеби и остригите размислуваат за истото, освен ако не им го открил тоа некој келнер“ – Станислав Јежи Лец.

„Животот постојано ни го одвлекува вниманието; и не успеваме дури ни да забележиме од што точно“ – Франц Кафка.

„Животот со смисла не прашува за него“ – Теодор Адорно.

„Не можеш да прашуваш за смислата на животот – тој смисол треба да го вложиш во него“ – Ромен Гари.

„Не успеваш да го најдеш смислот на животот, како што веќе го смениле“ – Џорџ Карлин.

„Подобрувањето значи да се менуваш, затоа да бидеш совршен значи да се менуваш често“ – Вашингтон Ирвинг.

„Во промените има одредено олеснување, дури и ако тие ќе бидат од лошо кон полошо! Како што се уверив за време на патување во дилижанс, често е пријатно да се промени положбата и да се добие модринка на ново место“ – Ерика Јонг.

За мене: цитати и статуси


Јас не престанувам да сонувам, бидејќи моите соништа ми покажуваат каков човек можам да станам.

Не жалам за минатото, бидејќи тоа ме направи тој што сум денес.

Не можам да го сменам своето минато, но можам да ја сменам својата иднина.

Не барам лесни патишта, барам нови можности за раст и развој.

Не се плашам од грешки, бидејќи тоа е мојот пат до успехот.

Не се споредувам со другите, бидејќи знам дека сум уникатен.

Најдоброто што можеш да го направиш за себе е да бидеш сам себеси.

Не ја споредувај својата приказна со приказната на другите луѓе, тие имаат различни патишта и различни цели. Најдобриот начин да ја предвидиш својата иднина е да ја создадеш самиот.

Животот не е за да чекаш додека бурјата помине, туку за да научиш да танцуваш под дождот.

За да постигнеш успех, не само што треба да сонуваш, туку и да дејствуваш.

Успехот не е крајната точка, тоа е процес на постојан раст и развој.

Никогаш не жртвувај ги своите соништа. Тие се твојата вистинска цел.

Кога ги менуваш своите мисли, го менуваш својот живот.

Клучот за успехот не е талентот, туку упорноста и настојувањето.

Најголемата награда е разбирањето дека си го променил животот на некој друг.

Најтешкото во животот е да донесуваш одлуки, но кога ги донесуваш, можеш да се движиш напред.

Ако сакаш да го промениш светот, почни со тоа да се промениш себеси.

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *