Трагичната приказна за најосамената мечка на светот, Џамболина, која докажува дека најголемата опасност е всушност човекот

По 12 долги години зад решетки во брутално заробеништво, Џамболина конечно ја вкуси слободата минатиот мај, кога можеше радосно да трча низ преубавите швајцарски Алпи.

 

Фотографиите од европска кафеава мечка во кафез, која зјапа осамена меѓу тесните метални шипки на нејзиното мало куќиште, предизвикаа излив на бес на ужасните услови во кои била чувана. Доживотна циркузантка беше изведена од нејзиниот валкан затвор само за да изведува трикови пред толпата обожаватели во Украина, а таа никогаш не ни сретнала некој како неа.

Потресната приказна за Џамболина толку многу ги трогна активистите за правата на животните што тие очајнички се бореа против украинскиот циркус, барајќи да ја ослободат од сиромаштијата и деградацијата.

Кога Ковид го зафати светот, милијарди луѓе беа врзани со синџири за нивните домови, но пандемијата одеднаш ѝ даде шанса за слобода на Џамболина. Распространетиот вирус го запре циркусот, а властите конечно попуштија и го отклучија нејзиниот кафез, ставајќи крај на нејзиниот мачен 12-годишен затвор.

 

Иако Џамболина никогаш не хибернирала во заробеништво, нејзините природни инстинкти брзо се појавиле во Швајцарија и таа се населила во својата прва зимска дремка во декември 2021 година.

Откако се разбудила минатиот мај, таа ги направила своите први нервозни чекори и била запознаена со првата мечка – мажјакот Меимо, кој исто така живее во резерватот откако бил спасен од заробеништво во албанскиот град Скадар во февруари 2019 година.

Но, откако направила неколку несигурни чекори и душкајќи ја околината, Џамболина го пронашла езерцето и долго време се капела во него.

За да се осигураат дека двојката нема да се размножи, персоналот требало да ја стерилизира Џамболина, како и да ги реконструира забите за да ја поправи долгогодишната штета направена во заробеништво, овозможувајќи ѝ да живее нормален живот.

За извршување на оваа задача бил собран тим од искусни ветеринари, а на 5 август тие ѝ дале седативи на Џамболина за да изврши рутински процедури.

Меѓутоа, набрзо Џамболина престанала да дише, а лекарите не можеле да ја вратат.

 

Доколку сакате добра акција или пак забегани и жестоки случки само за најхрабрите читатели, тогаш посетете го каналот Жестоко. Предупредување: Содржините може да ве вознемират!

Коментирај анонимно

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.